2006. január. 02. 10:41 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 02. 10:42 Gazdaság

A Mol egyelőre nem tervez további korlátozást

A Mol tüzelőanyag-cserére szólította fel azon ipari partnereit, akik ezt korábban szerződésben vállalták. A társaság egyelőre nem tervez további gázfelhasználási korlátozást - közölte Kántor Sándor, a Mol üzleti és stratégia kommunikációs vezetője hétfőn.

Hozzátette: a nullás kategóriába tartozó partnerek korábban a szállítási szerződésükben vállalták, hogy ha a Mol kéri, a gázról más fűtőanyagra állnak át, s ezért cserébe a társaság kedvezményt biztosított. Ha most valamelyikük nem teljesíti a kérést, a Mol akár kizárhatja a szolgáltatásból is. Az összeg partnerenként más és nem nyilvános.

A Mol azért kérte a tüzelőanyag-cserét, mert az ukrán-orosz gázár vita miatt a Magyarországra Ukrajnán keresztül érkező orosz gáz mennyisége vasárnap délelőtt óta mérséklődik, s hétfő reggelre már 40 százalékkal csökkent.

A Mol Magyarországon egyelőre nem tervez további gázfelhasználási korlátozást, ám értesítette külföldi tranzit partnereit, köztük szerbeket és bosnyákokat, hogy hétfőn már nemcsak Ukrajna, hanem Ausztria felől is csökkent a Magyarországra érkező import mennyisége: a már több mint 40 százalékkal kisebb mennyiség miatt nem tudja maradéktalanul teljesíteni tranzitszállítási kötelezettségeit.

Magyarországra két vezetéken érkezik az import gáz: Ukrajnán keresztül Oroszországból Beregdarócnál elvi szinten maximálisan napi 30 millió köbméter, míg az ausztriai Baumgartnernél napi 12 millió köbméter. Ez utóbbi vezeték (HAG) leágazása az ukrán tranzit vezetéknek, ám összeköttetésben van a nyugati gázhálózatokkal is. Ezért kisebb mennyiségben, jóval drágább nyugati gáz is érkezik rajta.

Magyarországon évente 14 milliárd köbméter gáz fogy, aminek 80 százaléka import. Az orosz importfüggőség eléri a 70 százalékot.

A magyar gázhálózat és -rendszer napi 99 millió köbméter csúcsfogyasztást bír el, ám ekkora felhasználásra még nem volt példa: a legnagyobb, napi 90 millió köbméteres felhasználás az idén február 9-én történt, amikor napokig nagyon hideg volt.

A napi fogyasztásnak körülbelül a fele import, a másik része pedig az összesen 3,4 milliárd köbméter térfogatú tárolókból napi szinten maximálisan kivehető 47,5 millió köbméter földgáz. A hazai termelés napi szinten legfeljebb 9,5 millió köbméter. Az öt gáztárolóban jelenleg 2,4 milliárd köbméter földgáz van.

Ha Magyarországon gázfelhasználási korlátozást vezetnek be, akkor először tüzelőanyag-cserére szólítják fel az ipari szerződéses partnereket. A korlátozás elrendelésének és végrehajtásának mikéntjéről a partnerek kétoldalú szerződéssel rendelkeznek.

Ezt követően az óránként 2.500 köbméternél többet fogyasztó ipari és mezőgazdasági termelőknél mérsékelik a fogyasztást, úgy, hogy a korlátozás technológiai károkat ne okozzon. A következő kategória az óránként 2.500 és 500 köbméter közötti fogyasztóké, míg a harmadikba valamennyi ipari és mezőgazdasági termelő beletartozik. A negyedik kategóriába a kommunális felhasználók tartoznak, az ötödikbe pedig a lakosság.

Magyarországon legutóbb a nyolcvanas évek közepén rendeltek el korlátozást, de csak az egyes és kettes kategóriában. Igaz, ekkor a hálózat napi kapacitása csak 50-60 millió köbméter volt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.