2005. június. 01. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. június. 02. 10:23 Gazdaság

Harc az orosz energiaiparban

Levette a napirendről az orosz kormány a Gazprom és a Rosznyefty egybeolvasztásának a tervét, és inkább készpénzért vásárolja meg azt a részvénycsomagot, amellyel a gázipari monopólium többségi állami tulajdonba kerül. Az eladásból származó pénzt a Gazprom feltehetően a Szibnyefty felvásárlására fordítja.

Az egyik szemük nevet, a másik pedig sír az Oroszországban jelen lévő külföldi befektetőknek. Az orosz állam ugyanis végül a külföldiek számára kedvezőbb módját választotta a Gazprom gázipari óriás állami többségi tulajdonba helyezésének. Csakhogy úgy tűnik, az átszervezésről hónapokon át dúló vitában nem a Vlagyimir Putyin államfő által támogatott szárny diadalmaskodott. Ez pedig szakértők szerint arra utal, hogy a Kreml egyre kevésbé képes ellenőrzése alatt tartani az utóbbi években megerősödött új oligarchákat.

A tavaly őszi tervek szerint a kormány a jelenleg 38,37 százalékban állami kézben lévő Gazprom és a 100 százalékban állami Rosznyefty olajipari cég összeolvasztásával szerezte volna meg a többséget a tavaly 545 milliárd köbméter gázt kitermelő, 887 milliárd rubeles forgalmat lebonyolító gázipari monopóliumban (HVG, 2004. szeptember 25.). A napokban közzétett új terv azonban már arról szól, hogy az állam készpénzért veszi meg a Gazprom-leányvállalatok kezén lévő Gazprom-tulajdon jelentős részét, és legalábbis egyelőre meghagyja a Rosznyefty önállóságát. A megvásárolandó 10,7 százalékos tulajdonrész - további egyszázalékos Gazprom-csomag a 100 százalékban állami tulajdonban lévő Roszgazifikacija vállalaté - elemzők szerint 7-8 milliárd dollárba kerül. Moszkva a pénzt külföldi pénzintézetektől, valószínűleg az orosz olajipari ügyleteket előszeretettel finanszírozó német Deutsche Banktól vagy a francia Société Générale-tól igyekszik majd kölcsönkérni. A hatalmas összeg előteremtésével sietni kell, hiszen a tervet ismertető Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója azt is közölte, hogy az ügyletet még a cég június 24-ére kitűzött részvényesi gyűlése előtt nyélbe akarják ütni.

HVG
A hivatalos magyarázatok szerint a Gazprom-Rosznyefty frigy azért maradt el, mert az utóbbi hónapokban alaposan megváltoztak a körülmények. A Rosznyefty például a tavaly decemberben rendezett kényszerárverésen megszerezte a 27 milliárd dolláros adóhátralék és büntetés kiszabásával a csőd szélére terelt olajipari Jukosz legnagyobb kitermelő vállalatát, a Juganszknyeftyegazt (HVG, 2005. január 8.), és ezzel jelentősen megnőtt a korábban csak az orosz olajtermelés 5 százalékát adó cég súlya. A valóságban azonban valószínűleg arról van szó, hogy Igor Szecsin, a Rosznyefty igazgatótanácsának (it) elnöke (Putyin elnöki hivatalának helyettes vezetője), valamint Szergej Bogdancsikov, a Rosznyefty elnöke sikerrel vette fel a harcot az összeolvadást egészen május közepéig szorgalmazó erőkkel. Köztük Szecsin főnökével, az elnöki adminisztráció élén álló Dmitrij Medvegyevvel, a Gazprom it-elnökével, és miközben a lehető legjobban összekuszálta a Rosznyeftyet és a Juganszknyeftyegazt összekötő szálakat, elfogadtatta a kezdetben az összeolvadást szorgalmazó Kremllel (HVG, 2005. március 12.) azokat a külföldiek által is hangoztatott érveket, melyek szerint mégsem lenne jó egybegyúrni a két céget. A jelenleg bíróság előtt álló Mihail Hodorkovszkij nevével fémjelzett Jukosz ugyanis figyelmeztette az üzleti élet szereplőit: a világon mindenütt meg fogja támadni a decemberi aukció Jukosz-megítélés szerint szabálytalan eredményét, így ha a Juganszknyeftyegaz akár közvetve is Gazprom-tulajdonba jut, a cég támadások kereszttüzébe kerülhet. Az egyesülés ellen szólt az is, hogy a tavaly 106 milliárd rubeles forgalom mellett 17,5 milliárd rubeles adózott nyereséget elért Rosznyefty tartozásai - a Juganszknyeftyegaz adósságával együtt - megközelítik a 20 milliárd dollárt. A piac mindenesetre az új terv mellett szavazott: miután nyilvánosságra kerültek az elképzelések, 6,5 százalékkal megugrott a Gazprom-papírok árfolyama.

Amint meghaladja az 50 százalékot a Gazpromon belüli állami tulajdonhányad, megkezdődhet annak a korlátozásnak a leépítése, mely szerint a külföldiek csak jelentős - 10-20 százalékos - felárért, tízes csomagokban vehetnek a cég papírjaiból. A kettős részvényárfolyam megszüntetése mellett Moszkva esetleg azt a korlátozást is eltörli, hogy a Gazpromnak legfeljebb 20 százaléka kerülhet külföldi kézbe. Moszkvai vélemények szerint a cég körüli védőfal leépítése szeptemberben kezdődhet meg, és ha minden jól halad, az év végére szabad lesz a részvénypiac, ami a Gazprom jelenleg mintegy 80 milliárd dolláros piaci értékének gyors növekedését eredményezi majd.

A Vedomosztyi című moszkvai üzleti napilap múlt szerdai beszámolója szerint a Gazprom-leányvállalatok kezében lévő részvények eladásából befolyó pénzt a Gazprom a Roman Abramovics orosz oligarcha érdekeltségi körébe tartozó Millhouse Capital 57,5 többségi tulajdonában lévő Szibnyefty megvásárlására kívánja fordítani. Az ötödik legnagyobb olajkitermelő - tavaly a 34 millió tonnás termelés 46 milliárd rubeles adózott nyereséget hozott - képviselői közölték ugyan, pillanatnyilag nem eladó a cég, ám ha a Gazprom kitart szándéka mellett, a Szibnyefty hajlandó tárgyalást kezdeni az ügylet részleteiről.

A vásárlást ugyanakkor megnehezítheti, hogy a moszkvai hatóságok tavaly zárolták a Szibnyefty azon 34,5 százalékos tulajdoncsomagját, amelyet a Jukosz a 2003-ban meghiúsult Jukosz-Szibnyefty összeolvadás révén szerzett meg. Abramovicsék szerint a 34,5 százalékos csomagból 14,5 százalék a Szibnyeftyé, és amíg nem rendeződik a vita, aligha köthető meg a végleges ügylet.

Úgy tűnik egyébként, hogy végül a Rosznyefty is magánkézbe kerülhet, hiszen Moszkva részben a vállalat 25-49 százalékos csomagjának eladásából reméli visszafizetni a most felveendő hiteleket. A Rosznyefty-papírok egy része közvetlenül a tőzsdére kerül, míg elemzők szerint a kínai vagy az indiai állami olajipari vállalatnak (a CNPC-nek, illetve az ONGC-nek) is jó esélye van arra, hogy hozzájusson a Juganszknyeftyegazt lenyelő Rosznyefty 20 százalékához. Az sem kizárt, hogy a Jukosz másik két jelentős kitermelő cége, a Tomszknyefty és a Szamaranyeftyegaz is a Rosznyeftyhez kerül, így a cég piaci értéke rövid idő alatt a tavalyi 5-7 milliárd dollárról 40 milliárdra emelkedhet.

NÉMETH ANDRÁS / MOSZKVA

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.