Vezetékalternatíva
Szerdán elkezdett csordogálni az olaj a 4 milliárd dolláros költséggel megépített, Azerbajdzsánt és Törökországot...
Szerdán elkezdett csordogálni az olaj a 4 milliárd dolláros költséggel megépített, Azerbajdzsánt és Törökországot összekötő Baku-Tbiliszi-Ceyhan (BTC) csővezetéken. Négy évvel ezelőtt, amikor a British Petroleum vezette konzorcium megkezdte az építkezést, sok elemző fölösleges luxuskiadásnak tartotta a tervet, és úgy vélekedett, az amerikai politikai indíttatásra kezdeményezett projekt sohasem lesz nyereséges.
Az utóbbi években azonban megnégyszereződött az olajár, jelentősen nőtt a világ olajfogyasztása, és minden korábbinál nagyobb dugók alakultak ki az egyik legfontosabb nemzetközi vízi útvonalon, a Boszporusz szorosban. A Boszporusz mentesítése mellett a másik cél az volt, hogy egy Oroszországot és annak meglehetősen instabil észak-kaukázusi körzeteit elkerülő vezetéken is szállítható legyen a Kaszpi-tenger térségében kitermelt olaj.
Az 1760 kilométeres vezeték feltöltése hónapokig tart, a tervek szerint a kereskedelmi szállítások az év vége felé kezdődhetnek meg. A BTC, illetve a Kaszpi-tenger mélyén lévő lelőhelyek fejlesztése lehetővé teszi, hogy a jelenleg naponta 350 ezer hordónyi olajat kitermelő Azerbajdzsán rövid időn belül napi 1 millió hordóra növelje a kitermelést, és néhány év múlva - legalábbis Nurszultan Nazarbajev kazah elnök múlt heti bejelentése szerint - Közép-Ázsia jelentős kitermelője, Kazahsztán is csatlakozik egy oldalágon a BTC-hez.