A britek Kínában, a németek Kelet-Európában termelnek
A nyugat-európai vállalatok várhatóan jövőre is folytatják a külföldre telepített munkahelyek alapítását. A németek és osztrákok az új EU-tagállamokat, míg a brittek Kínát választják.
A következő három évben várhatóan folytatódik az a tendencia, hogy nyugat-európai vállalatok külföldre telepítenek munkahelyeket - állapította meg a Handelsblatt című német lap pénteken közzétett elemzésében.
A felmérése szerint az elmúlt három évben közel minden ötödik nyugati cég helyezett át külföldre valamilyen tevékenységet. A felmérésben 1212 vállalatvezetőt kérdeztek meg Németországban, Ausztriában, Svájcban, Franciaországban, Olaszországban és Nagy-Britanniában.
A megkérdezésből kiderült, hogy elsősorban a termelő ágazatokat érintette az áttelepítés, a legnagyobb mértékben Nagy-Britanniát, ahol a brit cégek 28 százaléka helyezett ki termelést egy másik országba az elmúlt három évben, Németország 17 százalékkal a második helyen áll.
A vállalatvezetők nagyjából hasonló mértékű termelés-kihelyezést terveznek a következő három évben: a brit vállalatok 38 százaléka, a németeknek 17 százaléka, ugyanakkor Franciaországban és Olaszországban némiképp lassul a folyamat.
A német és osztrák vállalatok általában az új EU-tagországokat, míg a brit cégek Kínát, illetve más ázsiai országokat részesítenek előnyben a munkahelyek külföldre telepítésekor.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.