2005. november. 30. 11:14 MTI Utolsó frissítés: 2005. november. 30. 11:10 Gazdaság

Forró a magyar ingatlanpiac

Az ingatlanpiac a magyar gazdaság egyik legizgalmasabb, "legforróbb" szegmense, ahol még mindig érdemes befektetni, még mindig kiemelkedő hozamokat lehet elérni, de már nem olyan könnyen, mint évekkel korábban - fogalmazódott meg a Portfolio által rendezett konferencián.

Magyarországon még mindig óriási lehetőségek rejlenek az ingatlanszektorban, nem csak a bankok, hanem a befektetők számára is, miközben a kockázatok mérséklődnek - jelentette ki Kocsis Péter, a HVB Bank ügyvezető igazgatója. 

Kocsis Péter szerint csupán az iroda-, a kiskereskedelmi és az ipari ingatlanfejlesztéseknek köszönhetően 1995 óta 2000 milliárd forintos ingatlanállomány jött létre, az éves növekedés - a lakásállomány bővülésének is köszönhetően - eléri a 381 milliárd forintot.

Ha azt vesszük alapul, hogy egy ország ingatlanvagyonából 10-15 százalék lehet befektetési célpont, Magyarországon a 65 ezer milliárd forintos ingatlanvagyont tekintve nagyjából 6 ezer milliárd forintos fejlesztési potenciállal lehet számolni. A bankok vállalatihitel-állománya ennél jóval kisebb, 5 ezer milliárd forint. 

A leggyorsabban megtérülő beruházások a lakásszektorban vannak, ahol további bővülésre lehet számítani - fogalmazott Kocsis. Emellett szól a reálbérek növekedése, az egyéni hitelfelvételi lehetőségek javulása, vagy például az, hogy a lakásvagyon több, mint 90 százaléka magántulajdonban van. A bankok erősödő piaci versenye is segíti majd a vállalkozókat; a banki finanszírozás a legolcsóbb finanszírozási forma az ingatlanfejlesztésben - fűzte hozzá.

A befektetési ingatlanpiacon 150 milliárd forintnyi értékű ügylet valósul meg évente Magyarországon - hangsúlyozta Hajnal István, a Biggeorge's NV vezérigazgatója, aki kifejezetten az 500 millió-5 milliárd forint közötti befektetési lehetőségeket, vagyis "a torta habját" elemezte előadásában.

Hajnal szerint egyre inkább szétnyílik az olló, szétválnak az első- és másodosztályú befektetési lehetőségek. A második kategóriás termékekből túlkínálat van, a jól kidolgozott beruházás kevés. A nemzetközi intézményi befektetők csak az elsőre "éhesek", a 20 millió eurós projektek nem érik el az ingerküszöbüket, a 40-50 millió eurós első osztályú irodaházakat vagy bevásárlóközpontokat azonban szívesen megvásárolnák.

A hazai kis- és közepes befektetők tőkeereje ugyanakkor ritkán haladja meg az 500 millió forintot. A hozamtermelő képesség jelentősen változik, a felső kategóriában az európai átlaghoz hasonló. 

A foglalkoztatottság csökkenése, az osztott munkaidő, valamint az otthoni munka elterjedése Hajnal István szerint akár középtávon is mérsékelheti az irodaterület-igényt. A jó telek egyre kevesebb, a kínálati árak emelkednek, így e területen csökkenő befektetési kedvre kell számítani. A lakóprojekteket stagnáló árszint jellemzi, e területen a befektetőknek még vannak lehetőségeik. 

A legnagyobb jövőbeni potenciál a logisztika és az ipar területén van, itt a piac, a kereslet és a bérlők száma egyaránt folyamatosan növekszik, ami olyan hátteret jelent, amire a befektetők hosszabb távon is támaszkodhatnak.

A hotel és szabadidős ingatlanokba való befektetést pedig nagyon alapos elemzésnek kell megelőznie. Igazán nagy dobásra, ahol komoly tőkenövekményt lehet elérni, már nem nagyon  van esély, a logisztika, a hotel- és a lakásfejlesztés 500 millió és 5 milliárd forint közötti szegmensében azonban a hazai intézményi befektetőknek még jó lehetőségeik vannak - véli a Biggeorge's igazgatója.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.