Magyar tejtermelőké a Parmalat
150 magyar agrárvállalkozót és vállalkozást tömörítő, a hazai tejtermelés 18-20 százalékát előállító Alföldi Tejértékesítő és Beszerző Kft. tulajdonába került a Parmalat Hungária Rt.
Az agrárágazatban az igazi privatizáció az, amikor a feldolgozó üzem, gyár az alapanyagot előállító termelők birtokába kerül – hangsúlyozta Gráf József a székesfehérvári tejfeldolgozó üzemben tartott átadási ünnepségen.
A földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter szerint a Parmalatnál példaértékű kezdeményezés valósult meg, s ennek amelynek az agrárágazat más területein is lesz folytatása. Tervezik ugyanis egy borüzem termelői csoportosulások tulajdonába való átadását, és hasonló módon akarnak lépni a sertésfeldolgozásban is.
Véget kell vetni annak a feldolgozói magatartásnak, hogy minden piaci gondra, problémára egyetlen egy reakciót ismernek, a felvásárlási árak azonnali csökkentését – hangsúlyozta Gráf József.
Az Alföldi Tej Kft. a tavaly április óta felszámolás alatt álló Parmalat Hungária Rt. vagyonelemeinek megvásárlásához szükséges pénzügyi tranzakciók önrészének előteremtésére 500 millió forint tőkeemelést hajtott végre. A termelői csoport az üzemeltetésre 15 éves futamidőre 4 milliárd forintos hitelt vett fel a Magyar Fejlesztési Banktól, a hitelek visszafizetésére a kormány garanciát vállalt. A 300 dolgozót foglalkoztató székesfehérvári gyár jelenleg évi 60-70 millió liter tejet dolgoz fel, kapacitása ennek dupláját is lehetővé teszi.
Előzmények
A Parmalat Hungária Rt. felszámolását a Fejér Megyei Bíróság a múlt év tavaszán rendelte el. Cristiano Villani elnök-vezérigazgató újságíróknak akkor azt mondta: a cég lejárt, 60 napon túli tartozásai meghaladják az 1,9 milliárd forintot, összes adósságállománya pedig az 5,8 milliárd forintot. Közölte azt is, hogy a vállalat vagyona "negatív értéket mutat", a vagyonvesztés mértékéről akkor még nem voltak végleges, auditált adatok.
Az idén szeptemberben jelentették be, hogy egy magyar tejtermelő csoport - az Alföldi Tej Értékesítő és Beszerző Kft. - vásárolta meg a felszámolás alatt álló céget. A vételárról az ügylet résztvevői nem kívántak nyilatkozni, Somogyi Ferenc felszámoló biztos viszont megerősítette azt a korábbi információt, amely szerint a céget 1,7-1,8 milliárd forint közötti összegért vette meg az Alföldi Tej Kft. Ebből az összegből sikerül a hitelezők egy részét - a D kategóriába tartozó hitelezőket - a tartozás 40 százalékáig kifizetni - ismertette Somogyi Ferenc. Hozzátette: már a felszámolás alatt megkezdték a cég reorganizációját, a termékszerkezet módosítását.
A cég megvásárlását a termelői csoport tagsága egyhangúan támogatta. A vételárat a tagok tőkeemeléséből és a Magyar Fejlesztési Bank által biztosított hitelből finanszírozza a termelői csoport. A Magyar Fejlesztési Banktól felvenni tervezett hitel a vételár mintegy 60-70 százalékát fedezné. A fennmaradó összeget a társaság tagjai biztosítanák.
Időközben az idén szeptemberben Milánóban megkezdődött a Parmalat tejipari csoport csalássorozattal vádolt vezetőinek pere. Az eljárás során kiderült, hogy a cég mérlegadatait éveken át meghamisították, amiben bankok és auditáló cégek is közreműködtek. A Parmalat - amely csaknem harminc országban, köztük Magyarországon rendelkezett leányvállalattal - 2003 decemberében ismerte el, hogy közel 14,5 milliárd euró adósságot halmozott fel, majd csődöt jelentett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.