Magas hozamok a közép-európai ingatlanpiacon
A közép-európai térség fokozódó egybefonódása élesebbé tette az ingatlanpiacon folyó versengést - állapítja meg a CPB osztrák ingatlanközvetítő társaság felmérésben. Legfőbb megállapítása: a közép-európai fővárosokban magasabb ingatlanpiaci hozamok érhetők el, mint Bécsben, ugyanakkor az irodák kihasználtsága alacsonyabb szintű, mint az osztrák fővárosban.
Bécsben a legmagasabb elérhető hozam 5,4 százalékos az irodabérleti piacon, Varsóban 7, Budapesten és Prágában 7,5-7,5 százalékos. A korszerű irodák kihasználatlansági mutatója Budapesten és Prágában 13-14 százalék között mozog, Varsóban 12 százalékos, Bécsben viszont csak az irodák 6,3 százaléka áll üresen.
A CPB szerdán közzétett elemzésében megállapítja: a bérlők szempontjából örvendetes, hogy a bérleti díjak mind a négy városban alacsonyabb, hosszabb távon indokoltabb színvonalra álltak be és egyetlen város sem tanúsít meghatározó előnyt a piacon. "A telephelyről hozandó döntéskor nem érdemes várni a bérleti díjak további mérséklődésére - állapítják meg a szerzők.
A csúcsbérleti díjakban Bécs a listavezető négyzetméterenként 21 eurós bérleti díjjal, megelőzve Varsót (20 euró/m2). Az átlagos bérleti díjak tekintetében a varsói díja 15 euró/m2-en állnak, Bécsben, Prágában 14 euró/m2, Budapesten ennél valamivel alacsonyabb, 13 euró/m2 az irodabérleti díj. Az irodák kínálata Bécsben valamelyest csökken, Budapesten stabil, Prágában és Varsóban növekvő.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.