2005. augusztus. 15. 15:19 Utolsó frissítés: 2005. augusztus. 15. 16:14 Gazdaság

Ecostat: 4,0 százalékos GDP-növekedés a második negyedévben

A szezonálisan kiigazítatlan bruttó hazai termék (GDP) várhatóan 4,0 százalékkal bővült 2005 második negyedévben - közölte gyorsbecslését az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet hétfőn.

Az Ecostat 3,8-4,2 százalékos sávba teszi a szezonálisan kiigazítatlan GDP második negyedéves növekedését, az intézet által alkalmazott számítási módszer alapján.

A szezonálisan kiigazított adatok szerint a GDP 1,1 százalékkal emelkedett az előző negyedévhez képest.

A gyorsbecslés korlátozott információs bázisra épül, így a statisztikai becslés megbízhatósági szintjét figyelembe véve az Ecostat szerint a GDP növekedése 2005 II. negyedévében 3,8-4,2 százalék között alakult.

2005 első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyított növekedés 2,9 százalék volt, a szezonálisan kiigazított adatok alapján az előző negyedévhez képest a GDP 0,7 százalékkal bővült. A számok azt jelzik, hogy 2005 II. negyedévében a gazdaság érezhetően dinamizálódott. A magasabb növekedési dinamika elsősorban az árutermelő ágazatok, illetve az exportvezérelt anyagi szolgáltatások jó teljesítményének köszönhető - áll az Ecostat jelentésében.

Az EUROSTAT gyorsbecslése szerint 2005 II. negyedévében mind az eurózóna, mind az Európai Unió egésze 0,3 százalékkal nőtt az első negyedévi 0,5 százalékos GDP-növekedést követően. Tavaly a második negyedévben a magyar GDP 4,0 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának adatát.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.