2005. június. 27. 10:52 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. június. 27. 11:08 Gazdaság

Adóreform: mit jelent be ma Gyurcsány?

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ma jelenti be a 100 lépés programján belül a következő öt évre szóló, valamennyi adónemet érintő adóreformot. Szakértők szerint a költségvetési kiadási oldalának visszafogása nélkül a következő években sincs reális esély az adók csökkentésére.

A Fidesz szerint felesleges

Áder János, a Fidesz frakcióvezetője vasárnap felszólította a Gyurcsány-kormányt, hogy radikális adóreformba, az adórendszer átfogó átalakításába már ne fogjon bele.
"Radikális adóreformmal, az adórendszer átfogó átalakításával pedig már ne próbálkozzon ez a kontár kormány, mert úgy sem fog sikerülni. Mindent, amihez eddig nyúlt, elrontott, ez sem fog sikerülni nekik, se tehetsége, ideje se nagyon van már rá, ezért várjuk meg ezzel (...) a következő parlamenti választásokat, várjuk meg, amíg új kormány alakul, amely hitelesen és szakértő módon tud az adócsökkentés kérdésével is foglalkozni" - mondta Áder. 
Az ellenzéki vezető azt kérte Gyurcsány Ferenctől, hogy tervezzen csak a következő 10 hónapra, mert 2006. májusától nem ő lesz Magyarország miniszterelnöke, így fölösleges ötéves terveket készítenie.
"Az adócsökkentés programja pedig láthatóan a következő polgári kormányra marad" - tette hozzá Áder.

A kormányfő múlt pénteken előzetesen annyit közölt, hogy a 100 lépés programja a gazdaságpolitika fordulata, ahol az adó- és járulékkérdések ismét napirendre kerülnek, és amely a versenyképességet és hatékonyságot állítja központba.

Az adóreformban előtérbe kerülhetnek az adócsökkentési törekvések, ám ezekre a következő években is csak a költségvetési kiadások visszafogásával együtt kerülhetne sor - mondta a hvg.hu-nak Heinczinger Róbert, az Ernst & Young tanácsadócég adópartnere.

Szerinte a tervek között szerepelhet a személyi jövedelemadó (szja) jelenlegi sávjainak elmozdítása, illetve a hazai gazdaság versenyképességének növelése szempontjából mindenképp fontos lenne a bérekhez kapcsolódó munkáltatói terhek csökkentése is. 

Sok szó esett korábban az áfa-kulcsok egységesítésének lehetőségéről, illetve a legmagasabb, 25 százalékos kulcs mérsékléséről is, ez azonban Heinczinger szerint a magyar gazdaság versenyképességének erősítésére csak közvetve hatna.

Nagyobb hatása lehet a versenyképesség javításának szempontjából az iparűzési adó csökkentésének, illetve megszüntetésének, illetve a 16 százalékos társasági adó további csökkentésének is - mondta Heinczinger.

"A régió országai között folyik az adóverseny, a környező országok adócsökkentéssel próbálnak befektetőket csalogatni. Ebben a versenyben Magyarországnak nem lenne szabad lemaradni" - mondta a szakértő, aki szerint a társasági adó kívánatos szintje jelenleg 12 százalékos lenne.

A Fidesz korábban azt javasolta, hogy  a három áfakulcsot 5, 10 és 19 százalékban állapítsák meg, a közüzemi díjakat, valamint a gázt és villanyáramot pedig 10 százalékos áfa terhelje. A Fidesz szerint a csökkentés miatt kieső adóbevételeket a kormány a Budapest Airport Rt. tervezett privatizációs bevételeiből, illetve az államaparátus költségeinek csökkentésével fedezhetné.


zöldhasú
Hirdetés