2005. június. 21. 11:53 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 27. 15:01 Gazdaság

Veres: nem lesz radikális adóreform

A következő évben nem kerül sor radikális adóreformra, mivel az ehhez szükséges radikális költségvetési reformhoz sem a társadalmi, sem a politikai konszenzus nincs meg Magyarországon - mondta a pénzügyminiszter az AmCham keddi reggelijén.

Veres János hangsúlyozta, hogy az elmúlt évek döntéseinek folytatásaként változik egyes adónemek szabályozása. Ezek között említette az áfát. A felső áfa-kulcs érdemi csökkentését firtató kérdésre elmondta, hogy az eddig megjelent változatokat az üzleti szektor kritikával illette. Egy-két százalékpontos mérséklésnek nem, csak nagyobb csökkentésnek lenne értelme, megfelelő garanciákkal arra, hogy ez az árakban is tükröződjön. Egyes szakmai vélemények szerint azonban a forgalmi adó jelentősebb csökkentése akkor lenne időszerű, amikor Magyarország már teljesíti az eurózóna kritériumait.

Veres János hangsúlyozta: a szabályozó rendszert úgy változtatják, hogy Magyarországon a konvergenciapályán haladva 2008-ra teljesítse a maastrichti kritériumokat, a 2010-es eurózónához történő csatlakozás érdekében. "Ez 0,7 százalékpont körüli hiánycsökkentést irányoz elő 2006-ra" - mondta, hozzáfűzve, hogy ennek szellemében állítják össze a jövő évi költségvetést, amelynek szigora a közszféra további létszámcsökkentését szolgálja, és lehetőséget biztosít a monetáris politikának a további kamatcsökkentésekre.

Egészségbiztosítás, iparűzési adó, versenyképesség

A pénzügyminiszter szerint a koalíciós partnerek között egy héten belül befejeződhet a tárgyalás az egészségbiztosítási rendszer tervezett átalakításáról. "Egyetértés van abban, hogy érdemben változtassunk az egészségbiztosítási rendszeren a finanszírozási alap szélesítésével és a nyilvántartás átalakításával" - hangsúlyozta. Az alap szélesítése a következő években a százalékos befizetés mértékének csökkenéséhez vezethet.

Az iparűzési adót illetően a pénzügyminiszter annak törlését nem tartotta reálisnak, úgy vélte, a következő hároméves periódusban kell átalakítását megvalósítani. Az iparűzési adón kívül még két olyan adónem van, amelyekre több éven áthúzódó pályát vázolna fel a tárca a kiszámíthatóság érdekében.

Veres szerint az idén fordulópontot hozhat az államháztartás reformja, mivel már az év első felében lekötésre került az a 20 milliárd forint a költségvetésben, amelyet a központi államigazgatáson belüli létszámcsökkentés egyszeri fedezeteként különítettek el. Ugyanakkor Veres János úgy vélte, nem reális az az elvárás, hogy kétszázezerrel csökkenjen a közszférában foglalkoztatottak száma rövid időn belül.

A magyar gazdaságot és versenyképességet ért kritikákkal összefüggésben a pénzügyminiszter kiemelte: a GDP növekedése tavaly és idén az első negyedévben mintegy 2 százalékponttal haladta meg az EU 15-ök átlagát, az infláció a várakozásokat meghaladóan, sőt költségvetési bevételi szempontból túlzottan is alacsony. "Kifejezetten kedvező és magas a külföldről beáramló tőke mértéke, így elmondható, hogy Magyarország azokon a területeken, amely nem az olcsó élő munkát jelenti, állja a versenyt a szomszédos országokkal" - mondta.

Fidesz: becsapták az embereket (Oldaltörés)

A Fidesz szerint Gyurcsány Ferenc és kormánya ismételten becsapta az embereket: nem áll szándékában adóreformot végrehajtani. "Kibújt a szög a zsákból: a Gyurcsány-kormánynak esze ágában sincs adóreformot végrehajtani" - olvasható abban a közleményben, amelyet a Fidesz országgyűlési képviselőcsoportjának gazdasági kabinetje adott ki.

Mint írták, a szocialista-szabad demokrata kormány az elmúlt három évben több tucat alkalommal ígért adócsökkentést, ám a valóságban csak beszéltek erről; közben évről évre emelték a közterheket.

"A miniszterelnök az idei év elején még azt hangoztatta, hogy Magyarország versenyképességének javítása érdekében nagyon jelentős, radikális adócsökkentésre, adóegyszerűsítésre van szükség. Sőt, a kormányfő ezzel még 2006-ig sem akart várni, azt már az idei évben be akarta vezetni. Mostanra egyértelműen kiderült: szó sincs adócsökkentésről" - áll a közleményben.

A Fidesz gazdasági kabinetje rámutatott ugyanakkor arra, hogy az adók, a járulékok mérséklése nélkül tovább romlik Magyarország, a magyar vállalkozók versenyképessége, s hazánk végérvényesen az újonnan csatlakozott európai uniós tagállamok sereghajtójává válik.

A párt ismételten a kormány figyelmébe ajánlotta átfogó adócsökkentésről szóló javaslatát, "amely már hetek óta porosodik az MSZP és az SZDSZ képviselőinek asztalán". Álláspontja szerint "a magyar gazdaság talpra állításához, a Gyurcsány-kormány gazdaságpolitikai kontárkodásának kijavításához csak adócsökkentésen keresztül vezet az út".

zöldhasú
Hirdetés