Több mint 800 településtől követel pénzt a T-Mobile
Az önkormányzatoknak vissza kell fizetniük az iparűzési adót, amelyet a T-Mobile 1999–2004 között a bázisállomások után befizetett. A Fővárosi Bíróság májusi döntése megegyezik a Pénzügyminisztérium szakmai álláspontjával – derült ki a parlament önkormányzati bizottságának szerdai ülésén.
A közelmúltban 831 önkormányzatot értesített a T-Mobile arról, hogy a bíróság döntése értelmében cég által üzemeltetett bázisállomások nem minősülnek telephelynek - írja a Világgazdaság. Ezért a társaság önrevízió keretében visszakéri a településeken korábban befizetett iparűzési adót.
Összességében mintegy 2,2 milliárd forintról van szó - írja a lap. Az önkormányzati bizottság több tagja is felvetette: a kistelepülések működését veszélyeztetheti a visszafizetési kötelezettség.
A bizottsági ülésen elhangzott az is: sok helyen felmerül az önkormányzatok felelőssége, hiszen a többi telefonos társaság nem fizetett adót az ilyen típusú műszaki létesítmények után, s a helyhatóságok nem is kérték, míg a T-Mobile által befizetett pénzt éveken át elfogadták. Felvetették: a cég részéről is szó lehet arról, hogy a mobiltornyok létesítésének könnyebb engedélyeztetése érdekében fizetett.
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége június elején arra szólította fel tagjait, hogy egyelőre ne fizessék vissza az adót, s kormányzati segítséget kért az ügy rendezéséhez.
Szerdán a szövetség főtitkára, Zongor Gábor a Világgazdaságnak azt mondta: értesíteni fogják a településeket, hogy a visszafizetési kötelezettség valóban fennáll, s tájékoztatják az érintetteket az ügy rendezésének lehetőségeiről.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.