Gyengülnek a régió devizái
A regionális eladási hullám folytatódott, az irányzat Varsóban és Pozsonyban is érzékelhető volt a péntek délelőtti kereskedés során; a piacok idegességét fokozta az euró/dollár árfolyam bizonytalansága és a közép-európai térség országainak belpolitikai nehézségei is.
A zloty - tovább mélyítve a csütörtöki irányzatot - a dollárral szemben 1,2 százalékot, az euróval szemben 0,8 százalékot vesztett: végleg a múlté a hét közepi technikai korrekciók kis nyeresége. A délelőtti zloty/euró árfolyam 4,2123 volt a tegnap délutáni 4,1800 után; a zloty/dollár 3,1889-ről 3,2277-re változott.
A szlovák korona gyengülésének folytatódását jelzik előre a pozsonyi bankközi piac kereskedői. Elsősorban a zloty árfolyamváltozása hatott, de nem volt olyan tényező, ami ellensúlyozhatta volna a szomszéd ország devizájának gyengítő hatását.
A nap során a korona akár a lélektanilag fontos 40,00-es küszöböt is elérheti; múlt havi csúcspontja, történelmi rekordja óta immár 5,4 százalék a visszaesés mértéke. A dél-koreai Hankook Tire üzemnyitásával kapcsolatos hírek és cáfolatok nem mozgatták meg az árfolyamot - talán a május közepére várható végső döntésnek lesz majd némi befolyásoló szerepe.
A korona tavaly sokat erősödött - a nagyarányú tőkebeáramlásnak és a kedvező makrogazdasági folyamatoknak köszönhetően; a regionális gyengülés elmúltával az elemzők arra számítanak, hogy az árfolyam ismét erősödésnek indul. A korona/euró a csütörtöki 39,585/635 után ma 39.650/710-re változott; a korona/dollár 30,120/160-ról 30,379/424-re módosult.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.