Több száz telek vár gazdára az agglomerációban
Idén nagyobb az építési telkek kínálata a tavalyihoz képest a budapesti agglomerációban, a márciusi helyzet szerint jelenleg is több száz ilyen ingatlan vár vevőre - mondta Liskáné Pólya Lenke, az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet közgazdász szakértője.
Az élénkülés egyik oka az lehet, hogy még az agglomerációs törvény megszületése előtt az érintett önkormányzatok közül sokan igyekeznek belterületivé minősíteni a településükhöz tartozó minél több földterületet. Az év közepétől - amennyiben az országgyűlés megszavazza majd a törvényt - erre már kevésbé lesz lehetőségük - magyarázta Liskáné.
Mindez az árolló kinyílását is magával hozta, egyre nagyobb a különbség a közmű nélküli, a település szélén kínált, s az adott város, vagy falu központjához közeli, közművesített telkek között. Így például Solymáron most 11 ezer és 36 ezer forint között lehet négyzetméterenként építési telket venni, amíg ugyanez az arány Budakalász esetében 10 ezer és 38 ezer forint között változik.
Az árak alakulásánál mindinkább döntő tényező a jó közlekedési lehetőség. Ezért magasabbak a telekárak például a Hév vonala mentén Mogyoródon, vagy Dunaharasztiban, illetve az autópályák és a főváros közelében. A legdrágább telek most Budaörsön vár vevőre, 52 ezer forint négyzetmétere.
Nagyfokú áremelkedés tapasztalható az M0-ás körgyűrű leendő új szakaszának közelében fekvő településeken is. Egyebek között Vecsés, Üllő, Maglód, Pécel sorolható ide. Pécelen például most 15 telket kínálnak eladásra, áruk egy év alatt 15-20 százalékkal emelkedett, 8500 és 13 ezer forint között változik. Ez a Budapesttől keletre húzódó térség egyébként is robbanásszerű fellendülés előtt áll - hívta fel a figyelmet a szakértő.
A Ferihegyi repülőtér bővítése nyomán ugyanis hamarosan több befektető telepszik meg a térségben, hogy raktárakat, logisztikai központokat, ipari létesítményeket építsen. Ennek következtében új munkahelyek lesznek, így a költözők saját otthont igyekeznek teremteni maguknak, a nagyobb kereslet pedig a telekárakon is érzékelhető lesz - mondta a szakértő.
A tapasztalat szerint az agglomerációba költözők három nagyobb csoportba sorolhatók. Vannak akik a zajos fővárost hagyják el, hogy a természethez közelebb, nyugodtabb körülmények között élhessenek, mások az ország távolabbi részeiről igyekeznek Budapest vonzáskörzetében új életet kezdeni, ám a fővárosi lakásár túlságosan magas számukra.
Sok budapesti nyugdíjas pedig a nyaralóját rendezi át állandó lakhellyé, hogy alacsonyabb rezsivel tegye könnyebbé életét. Az idő múlásával azonban közülük jó néhányan mégis visszaköltöznek a városba, mert az orvosi ellátás, a különböző szolgáltatások jobb elérhetősége már fontosabb a számukra. Ilyen mozgás figyelhető meg például Ráckevén, Gyömrőn, vagy Zebegényben - fűzte hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.