Csehországban jobban megy a kórházaknak
Míg 2003-ban a cseh kórházak gazdálkodása 2,5 milliárd koronás veszteséggel zárult, addig tavaly 3,7 milliárd koronás nyereséggel - derült ki abból az összefoglalóból, amelyet az egészségügyi információk és statisztikák központja (ÚZIS) adott ki.
A kimutatásból látható, hogy a tavalyi év folyamán kórháztulajdonosok nagy többségének az adóssága csökkent. Adósságokkal küszködik továbbra is számos dél-morvaországi és dél-csehországi kórház, míg az ország középső, illetve északi részén a helyzet javult.
Bár a megyei vezetőségek állítása szerint a jobb gazdasági eredményekben döntő szerepe volt a megyei kórházak részvénytársasággá való átalakításának, az ÚZIS statisztikájából az derül ki, hogy hasonló módon javultak a gazdasági eredmények az egészségügyi tárca, a városok, a községek kezelésében lévő intézmények, valamint az egyházi és magánkórházak esetében is.
Az ÚZIS szakértői úgy vélik, hogy az összes kórháztípus jobb gazdasági eredményeiben döntő szerepe volt a kormányzat intézkedéseinek. A szociáldemokrata többségű kormány ugyanis 2003-ban intézkedéseivel a megyei kórházaknak összesen 3,4 milliárd, míg az egészségbiztosítóknak három milliárd koronát juttatott.
Milan Kubko, az Orvosi Szakszervezeti Klub elnöke szerint az ÚZIS adataiból még nehéz megítélni a kórházak pontosabb, átfogóbb gazdasági helyzetét. Ahhoz szerinte például tudni kellene azt is, hogy milyenek az adott kórházban a bérek, s a jobb gazdasági eredmény esetleg nem annak az eredménye, hogy alacsonyak a bérek. Fontos lenne azt is tudni, hogy milyen az ellátás minősége, vagy milyen a kórház felszereltsége, szakmai színvonala.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.