2005. március. 24. 12:14 Utolsó frissítés: 2005. március. 24. 12:18 Gazdaság

Magyarország vezet a vállalati csődökben

Nyugat-Európában nőtt, az új EU-tagok körében viszont csökkent tavaly a vállalati csődök száma – derül ki a Creditforum kutatóintézet jelentéséből. Magyarországon 2003-hoz képest 0,8 százalékkal több, 7756 csődöt regisztráltak, és ez térségünkben a legmagasabb szám.

Az EU régi tagországaiban, valamint Norvégiában és Svájcban tavaly összesen 156 245 vállalat jelentett csődöt a Creditforum felmérése szerint - írja a Világgazdaság. A tavalyhoz képest egy százalékpontos emelkedés hatalmas különbségeket fed: Görögországban a csődesetek száma 20,2 százalékkal nőtt, míg Nagy-Britanniában 13,4 százalékkal csökkent.

Az EU-hoz újonnan csatlakozott kelet-közép-európai országokban a csődök száma 2,1 százalékkal, 21 298-ra esett vissza (Észtország nem szerepel a felmérésben); a legszembetűnőbb változás a Lettországban regisztrált több mint 40 százalékos csökkenés.

A csődesetek okait elemezve a Creditforum azt emeli ki, hogy a kisebb vállalkozások számára ügyfeleik késedelmes fizetése akut likviditási problémákat okoz. A követelésbehajtást Magyarországon a jelentés különösen nehézkesnek ítéli; a peren kívüli felszólításokra a legtöbb adós nem reagál, az inkasszós vállalkozások tevékenysége pedig nincs törvénybe foglalva.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.