Amit a befektetőnek tudnia kell (prognózis március második hetére)
„Korrekció, vagy trendforduló?” A legtöbbször elhangzott kérdés a BÉT-en befektetők körében. A várható események továbbra is az eddigi tendenciák fennmaradását vetítik előre, a hazai részvények eladását javasoljuk. A forint eszközöket pedig érdemes átcsoportosítani euró, vagy a nagyobb kockázatokat kedvelőknek dollár alapú befektetésekbe.
Igen hektikus napon belüli mozgások mellett a BÉT történetének harmadik legnagyobb esését láthattuk a héten, ami igencsak megviselte még a sokat látott tőzsdeguruk idegeit is. Már múlt hét pénteken jelzett az index alakulása: napon belül közel 800 pontos mozgás után ekkor még azonban pozitívan zárt az index, majd e hét elején történelmi maximumra emelkedett az irányadó index.
A devizapiac mindebből nem sokat érzékelt, mintha csak egy másik ország piacáról lenne szó és nem csak azonos országbeli más szegmensről. Itt továbbra is a kamatkülönbség hajtja a piacot, a héten megjelenő makroadatok, valamint a lengyel és cseh belpolitikai feszültségek sem hatottak nagyobb mértékben.
Az állampapír piac mégis egy kis eltolódást mutat a befektetői hangulatban/megítélésben. Folytatódott a hozamgörbe vízszintes mozgása, de ezúttal már a távolabbi lejáratok hozamemelkedése mellett. A piac értékelése szerint tehát a hosszabb távú (makro)gazdasági kilátások romlottak.
Talán a devizapiac produkálta a legkevesebb meglepetést a befektetők számára, holott ma már egyre élesebb a vita a forint árfolyama körül. Az MNB, a kormány, a gazdasági szereplők egyre-másra nyilatkoznak az ügyben, miközben a piac megy a maga által kijelölt úton. Itt még mindig a magas hazai kamatszint a meghatározó, a legutóbbi kamatvágás sem változtatott sokat a befektetői magatartáson.
A forint euróval szembeni árfolyama stabilan a 242-243-as szintre állt be. A további erősödésnek nem nagy a tere, a gyengülésre pedig ma senki sem gondol, mivel a kamatelőny még mindig elégséges a jelenlegi szintekhez, főleg, ha a várható hozamcsökkenésekkel is számolunk.
Ebből következik, hogy ajánlásunk szerint a forint eszközöket részben érdemes átcsoportosítani euró, vagy a nagyobb kockázatokat kedvelőknek dollár alapú befektetésekbe. Ezen túl további finomításként azt ajánlhatjuk, hogy a kevésbé kockázatkedvelő befektetők a kötvény, míg a nagyobb kockázatvállalási hajlandóságot mutatók a részvény típusú befektetéseket válasszák. Ezen devizaalapú eszközök vételét a teljes értékpapír portfólió 10-20 százalékának erejéig javasoljuk.
Ami a dollár és az euró viszonyát illeti, itt is stabilizálódni látszik a helyzet. Az év eleji és a február elején tapasztalható dollár erősödés után mára megnyugodott a piac és ma úgy tűnik, hogy tartósabban 1,30-1,32-es keresztárfolyam egyensúlyi szintnek felel meg. Ezen a helyzeten „csak” az ismét történelmi csúcsra futó olajár-jegyzés, valamint az orosz és a távol-keleti jegybanki tartalékok dollár eladásai változtathatnak. Ma azt látjuk, hogy rövid távon ezek a tényezők nem hatnak, de hosszabb időtávon vizsgálva már a dollár ismételt gyengülése várható.
Az állampapírok piacán az év eleje óta tartó trend folytatódott. A hozamgörbe közelít a vízszinteshez, de ma már ez a legtávolabbi lejáratok hozamának emelkedése mellett ment végbe.
Ajánlásunk ezúttal sem változott, hiszen a várható események továbbra is az eddigi tendenciák fennmaradását vetítik előre. A korábbiakban már szóltunk arról, hogy nagyobb korrekció március végén, április elején következhet be, addig a rövid lejáratokat érdemes tartani. Ez egy kivárás, hiszen a rövid lejáratok esetében emelkedő hozamok mellett nem kell a kedvezőtlen piaci viszonyok közt hosszú időn át tartani a drágán vett állampapírokat, ezzel gyorsan alkalmazkodhatunk a megváltozott helyzethez.
Összegezve tehát azt mondhatjuk, hogy a hónap végéig érdemes fenntartani a rövid portfólió szerkezetet az állampapírok terén, aztán pedig a piaci viszonyok függvényében kell átalakítani a lejárati összetételt.
A BÉT meglehetősen szélsőséges hetet zár. A történelmi csúcsok után már lefelé vezetett a BUX útja, ami annak köszönhető elsősorban, hogy a jó vállalati eredmények és pozitív várakozások ellenére elfogytak a vevők a piacon. Ennek oka pedig az, hogy az év eleje óta 25 százalékkal emelkedő részvényárak arra ösztönzik a befektetők egy részét, hogy nyereségüket realizálják.
Ezzel együtt még nem egyértelmű a trendforduló, hiszen közben a vállalatok helyzete nem változott, csak a piaci hangulat kilengései ingatták meg az emelkedést. Ma már nem a fundamentumok játsszák a főszerepet az árak alakulásában, hanem a befektetői megítélés, a hangulat. Ez pedig természeténél fogva hektikus, kiszámíthatatlan, tovább növeli a magas árak által már így is meglehetősen magas kockázati szinteket.
Ezúttal egy olyan diagramot készítettünk, amely a BUX minimum, maximum, valamint a záró értékeit is ábrázolja. Itt szemléletesen kirajzolódik az, hogy a piac napon belüli mozgása egyre kiszámíthatatlanabb. Így ezúttal nem marad más, mint a technikai elemzés a jövőbeni várható mozgások tekintetében. 18 200 pont alatt korrekciós szakaszban marad a piac, amíg ezt az értéket nem haladja meg, fennáll annak a veszélye, hogy nagyobb esés következik. Ezt csak a 17 500-as szint elérése erősítené meg, mert akkor már számítani lehet akár 17 ezer pont alatti értékekre, illetve tartósabb esésre is.
Összegezve azt mondhatjuk, hogy ma a hazai részvények eladását tudjuk javasolni, azzal, hogy ha újra 18 200 pont felett – nagy forgalommal – zár az index, akkor érdemes újra beszállni az OTP, a MOL, a TVK és az Egis vételeivel a piacra.
- Állampapír piac:
állampapírok:
- 0-1 év: tartás
- 1 év felett: kivárás
- Vállalati kötvények:
eladás
- Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: vétel
- USA részvények: vétel
- Orosz részvények: eladás
- Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: eladás
- Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.