2005. február. 16. 19:23 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 16. 19:27 Gazdaság

Bombameglepetést hozhat a januári inflációs adat

A piaci bombameglepetést okozó januári lengyel infláció után megkérdezett londoni feltörekvő piaci elemzők szerint lehetséges, hogy meglepetést okoz a januárról esedékes 12 havi magyarországi drágulási adat is.

A londoni befektetési házak januárra, illetve az év végére szóló magyarországi 12 havi inflációs előrejelzései, százalékban:

UBS: 4,6; 4,3

Citigroup: 4,0; 4,0

Merrill Lynch: 4,5; 3,9

JP Morgan: 4,3; 4,1

Bank of America: 4,3; 4,0-4,5

CSFB: 4,6; 4,0

DrKW: 4,4; 4,7

Deutsche Bank: 4,5; 4,1

BNP Paribas: 4,7; 3,7-3,8.

Lengyelországban az idei első hónapban - a decemberi 4,6 százalék után - a várt növekedés helyett 4,0 százalékra csökkent az éves összevetésű fogyasztói infláció.

A januári magyarországi számsor ismertetése előtt, kilenc nagy londoni befektetési ház bevonásával elvégzett felmérésben több elemző is azt mondta az MTI-nek, hogy a konszenzussal is szembe menő, robusztus dezinflációs folyamat jó eséllyel térségi kiterjedésű, vagyis nem lenne meglepetés, ha a januári magyar adat is elmaradna az egyes házak jelenleg érvényes előrejelzéseitől.

Az elemzők "hivatalos" januári jóslatai kivétel nélkül 4 százalék felettiek, széles, 4,0-4,6 százalék közötti sávban szóródva, 4,43 százalékos átlaggal.

A lengyelországi adat után azonban több elemző is azt mondta, hogy korábbi álláspontjával szemben már januárra elképzelhetőnek tart 4,0 százalék alatti adatot; a Citigroup 3,5 százalékot sem tartana meglepőnek.

Ugyanezt a 12 havi adatot a Bank of America térségi elemzője, aki januárra még 4,3 százalékot jósol, februárra várja, azzal, hogy a magyarországi dezinfláció igen erős dinamikája az év közepére 3,0 százalékra, vagy az alá, "a 2-3 százalékos sáv felső régióiba" is leviheti az éves visszatekintésű havi adatokat, mielőtt az ütem ismét valamelyest gyorsulni kezdene.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.