Megkezdődik a hétéves giga-költségvetés hazai tervezése
Új, önálló fejlesztési stratégiát dolgoz ki a Balatonra és térségére egy munkacsoport - jelentette be hétfőn Kolber István regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter. Megkezdődött a hétéves uniós költségvetés forrásaira alapozott tervezés, amelynek során Budapest is prioritást élvez.
A Fejlesztéspolitikai Kabinet szombati ülésén egyetértés volt abban, hogy az Országos Területfejlesztési Koncepcióban (OTK) szemléletváltásnak kell történni a területi különbségek gyorsabb ütemű felszámolása és a területi versenyképesség komplexebb, hatékonyabb előmozdítása érdekében - közölte a miniszter hétfőn egy regionális és ágazati tervezési konferencián.
A tanácskozással - amelyen a magyarországi régiók képviselői a Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési Hivatal (MTRFH) és a Nemzeti Fejlesztési Hivatal (NFH) vezető szakemberei vettek részt - kezdetét vette a tervezési folyamat, hogy minél hatékonyabban lehessen felhasználni a II. Nemzeti Fejlesztési Terv, az Európa Terv és a 2007-2013 uniós költségvetési források kereteit.
A miniszter kiemelte az Európai Unió által is preferált határmenti regionális együttműködések fontosságát és a decentralizálás, szubszidiaritás szükségességét, nem csak a tervezés, projekt-menedzselés, hanem a finanszírozás területén is.
Szegvári Péter, a Magyar Terület- és Regionális Fejlesztési hivatal (MTRFH) elnöke is úgy vélte: az európai irányhoz igazodva a régiók intézményrendszerét kell erősíteni, az irányító hatósági és monitoring feladatokat is regionális szintre kell vinni, és meg kell valósítani a fiskális decentralizációt is. Mindehhez az államháztartási rendszerhez is hozzá kell nyúlni; a változások mikéntjét, lehetőségeit a Pénzügyminisztérium vizsgálja.
Szegvári hangsúlyozta, hogy az ágazati és térségi szereplőknek egymást erősítő versenyben kell kialakítaniuk az együttműködést, hogy a forrásokat minél hatékonyabban használhassa fel az ország.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.