Greenspan szerint javul az amerikai pénzügyi egyensúly
A Federal Reserve elnöke szerint a gyenge dollár előbb-utóbb stabilizálni fogja állítani az amerikai gazdaság külső egyensúlyát, mert a külföldi exportőröknek lassan nem lesz érdemes az amerikai piacra termelniük.
Alan Greenspan szerint emellett az amerikai kormányköltekezés valamelyes visszafogása is az egyensúly további romlásának lassulását eredményezi. A Fed elnöke - alig burkoltan bírálva a Bush-kormányzat eddigi túlköltekezését - a londoni értekezleten azt mondta: a költségvetési önmérsékletet szorgalmazó hangok, amelyeket "még egy éve is alig lehetett hallani", mára ismét felerősödtek.
Éppen előző nap a világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítője, a Standard & Poor's is azt írta Londonban kiadott idei globális szuverén adósság-kibocsátási előrejelzésében, hogy az Egyesült Államok költségvetésének hitelpiaci finanszírozási igénye 2005-ben várhatóan 6 százalékkal 806 milliárd dollárra csökken a "szerény mértékű" költségvetési kiigazítás következtében.
Az amerikai szövetségi költségvetés hiánya a tavalyi pénzügyi évben 412 milliárd dollárral rekordot döntött.
A péntek-szombati londoni G7-rendezvény első napján Mervyn King, az Angol Bank kormányzója arra figyelmeztetett, hogy a globális szintű makro-egyensúlytalanságok miatt a világgazdaság bármely térségében heves valutaárfolyam-kilengésekre kell a következő egy évben felkészülni.
A brit jegybank vezetője szerint ezért nem lehet egyetlen országot felelőssé tenni, a mára kialakult egyensúlyi hiányok "a mindenhol egyszerre meghozott gazdaságpolitikai döntések" globális tükröződései.
Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke azt mondta, hogy az euró erősödése a dollárral szemben "nem jó", és nem használ a gazdasági növekedésnek. Felszólította az amerikai kormányzatot, hogy foglalkozzák a folyómérleghiány csökkentésével.
A Hetek londoni miniszteri és jegybankári összejövetelének nyitó rendezvényén látványosan összekülönbözött Gordon Brown, a vendéglátó brit pénzügyminiszter és az amerikai szaktárcát képviselő John Taylor miniszterhelyettes a legszegényebb országok megsegítésének kérdésében, amit a G7 elnöki posztját idén betöltő Nagy-Britannia az elnöki időszak központi napirendi pontjává tett.
Brown nyitó beszédében 100 milliárd dolláros pénzügyi segélyrendszer életre hívását javasolta a nemzetközi tőkepiac bevonásával, úgy, hogy a rászoruló országok javára a vezető gazdasági hatalmak évi 10 milliárd dollárnyi kötvényt bocsátanának ki a következő tíz évben.
Taylor pénteken azonban azt mondta, hogy erre a bonyolult, garancia- és egyéb kötelezettségvállalásokkal átszőtt rendszerre nincs szükség; szerinte inkább a szegény országok adósságát kellene leírni, amiről "már hétfő reggel dönthetünk". Az adósság-elengedés egyébként központi helyen van a brit
G7-elnökség programjában is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.