2005. január. 04. 09:31 eurohirek.hu Utolsó frissítés: 2005. január. 04. 10:24 Gazdaság

Elárasztják a filléres ázsiai textiltermékek az EU-t?

Új protekcionista eljárásokhoz kénytelen folyamodni az Európai Unió és az Egyesült Államok, miután január elsején érvényét vesztette a textilexport-kvótarendszer, és ezzel gyakorlatilag megnyílt a világpiac az ázsiai termelők előtt.

A Világkereskedelmi Szervezet (WTO) létrehozásakor elfogadott feltételrendszer értelmében 2005. január 1-jén érvényét vesztette az először negyven évvel ezelőtt alkalmazott textil-kvótarendszer. Ezzel megszűnt az exportkvóta, amely szerint az EU és az USA 2400 termék esetében élvezett protekcionista előnyöket.

A kvótarendszer megszüntetése megnyitja a nyugati piacot az ázsiai termelők előtt, beleértve a világ ruházati cikkeinek 17 százalékát előállító kínai ipart.

Az Atlanti-óceán két partján a munkahelyek miatt aggódnak, ezért újabb protekcionista intézkedések foganatosítására igyekeznek rávenni a kormányzatokat. Ezek megelőzése érdekében Kína december végén úgy nyilatkozott, hogy 0,2 jenes, azaz kevesebb mint egy amerikai centnyi adót vetne ki minden egyes exportált textiltermék esetében.

Az amerikai kereskedelmi minisztérium képviselője ugyanakkor bejelentette, hogy bizonyos óvintézkedéseket mindenképpen bevezetnek a kistermelők áruival szemben egészen addig, amíg a tőlük származó import igazolhatóan veszélyezteti az USA textiliparát.

Tizenöt kínai tartomány 205 termelőjének 91 százaléka új gyárakat hozna létre, illetve terjeszkedési terveket szövöget, derült ki egy friss felmérésből. Érdekes módon a legnagyobb veszítenivalójuk a Kínával konkuráló ázsiai termelőknek van. Közülük a 12 legnagyobb termelő tavaly az amerikai textilpiac 36 százalékát uralta.

zöldhasú
Hirdetés