Ingatlanügyletek toplistája 2004
Közel 660 millió eurót, azaz több mint 160 milliárd forintot ért az öt legnagyobb ingatlanügylet 2004-ben – írja év végi összefoglalójában a Budapest Business Journal (BBJ). A legnagyobb hazai üzletek listáján számos ingatlantranzakciót is találni, a legnagyobbak bevásárlóközpontok és irodaházak cseréltek gazdát. A listáról az öt legnagyobb ügyletet mutatjuk most be.
1. Kiszállt a Plaza Centers
Idén két különálló tranzakcióban értékesítette 16 bevásárlóközpontból álló magyarországi portfólióját a Plaza Centers (Europe) BV. Az eladások összértéke 341,5 millió euró volt – tekint vissza a BBJ.
A csomagból 12 bevásárlóközpontot a francia Klépierre Csoport vásárolt meg nagyjából 285 millió euró értékben, míg a fennmaradó négy plázát a brit Dawnay Day Europe cégcsoport vásárolná meg 56,5 millió euróért. A Klépierre-nek elővásárlási joga van ezekre az egységekre is, ám egyes források szerint ezt nem fogja gyakorolni.
A Plaza Centers tulajdonában marad a magyarországi ingatlankezelő cégének a fele, illetve a Hajógyári Sziget egy része is, amelyet a Magyar Külkereskedelmi Bankkal fejlesztene idegenforgalmi és szórakoztató központtá.
2. Terjeszkedik a SachsenFonds
Közel 130 millió eurót költött a német SachsenFonds alapkezelő két magyar ingaltan felvásárlására idén. Júliusban a a svéd Skanska ingatlancsoport a dél-budai Science Park nevű irodaházát adta el a cégnek 618 millió svéd koronárt, azaz több mint 67 millió euróért. A Skanska 261 millió svéd koronás profitot kaszált az ügyleten.
A frissen megnyílt Science Park 30 ezer négyzetméteres alapterületű, amelynek közel 90 százaléka áll a bérlők használatában, amelyek közül a legnagyobbak a TATA, az EGI, a Kraft, a Swietelsky és az HBO.
A SachsenFonds szeptemberben az amerikai AIG/Lincolntól 62 millió euróért a XII. kerületi Alkotás Point irodaházat is megvette, amely 24 ezer négyzetméteres alapterülettel rendelkezik.
3. Üvegpalota a Vörösmarty téren
Az ING Ingatlanfejlesztő Kft. megkezdte azt a beruházást, amellyel 80 millió euróért új üvegpalotát építene a Vörösmarty téri volt ORI-székház helyére. A négyszintes épületben 6 ezer négyzetméteren kapnának helyet irodák és üzlethelyiságek, a mélygarázs 252 autó befogadására lenne alkalmas, a tetőszinten pedig lusuxlakások épülnének.
Az üzletek bérlői között lesz majd a svéd Hennes & Mauritz (H&M), az olasz Giorgo Armani és Benetton ruházati lánc, valamint egy Magyarországon eddig ismeretlen parfümkereskedelmi hálózat is. Az új épület várhatóan 2005 végén nyílhat meg.
4. Új jövevény a Deutsche Banknál
Idén nyáron 61 millió eurót adott a német Deutsche Bank a XIV. kerületi Park Atrium irodaházért, amelyet az ING épített. A 25 ezer négyzetméteres épület a MOM Park és az Akadémia Bank Center mellé kerül a Deutsche Bank magyarországi befektetési portfóliójában.
5. Francia kézben a Dorottya Udvar
A korábban ipari épületként szolgáló Dorottya Udvar júliusban a francia AXA csoport tulajdonába került, amely 46 millió eurót fizetett érte az AP Sundance Kft.-nek. A tranzakció az AXA az első kelet-közép-európai befektetése volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.