Elmaradt idén a földárak emelkedése
A legalább 25 százalékra becsült emelkedés helyett a tavalyi árakon, azaz 400 ezer forintos hektáronkénti átlagárakkal számoltak idén - írja a Földbróker. Ám jövőre javíthat a helyzeten a földalapú támogatások kifizetése.
A keresleti oldalon újra megjelent a külföldiek érdeklődése, akik a méretgazdaságosság nyújtotta előnyöket kihasználva gazdálkodnának Magyarországon - írja jelentésében a befektetési tanácsadó. A hazai befektetői réteg esetében nincs áttörés, bár januárban és szeptemberben élénk érdeklődés jellemezte a piacot. Összességében változatlanul alacsony kínálat párosul alacsony kereslettel.
Korábban mindig a várakozások mozdították felfelé az árakat, mint például az uniós csatlakozás hatása, földalapú támogatások megjelenése. Azonban sem május előtt, sem az azt követő hónapokban nem történt érdemi változás, elmaradt a kereslet bővülése.
Mostantól kezdve már csak a valós kereslet alakulása, illetve jogszabály-változás mozdíthatja az árakat, márcsak azért is mert nincs újabb információ, amely a befektetők döntéseit alapvetően befolyásolhatja - vélik az elemzők.
A bérleti díjak esetében jó hír az, hogy megjelentek a földalapú támogatások, amit várhatóan januárban-februárban fognak kifizetni. Ez megmozgathatja a bérlőket, bérbeadókat, hiszen minden termelő számára fontos az, hogy a terület a minőségtől, művelési eredménytől függetlenül új, fix összegű, évente növekvő, biztos és a jelenlegi nyereséggel összemérhető jövedelemforrást kapott.
A bérleti díjak, az idei átlagos 10 ezer forintos hektáronkénti ár jövő évtől kezdve akár a kétszeresére is emelkedhet. A bérleti díj emelkedése a földkeresletre és a földárakra is visszahathat.
Folyamatosan hallani pletykákat arról, hogy a kormány könnyítené a belföldi (pl. mezőgazdasági) jogi személyek földtulajdon-szerzését. Erre azonban a Földbróker szerint politikai nagyüzem és a választások közelsége miatt egyelőre kevés az esély.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.