Budapesten is hódít a loft
Új termékekre van szükség ahhoz, hogy fenntartható legyen az ingatlanpiac növekedésének üteme - vélik az Engel Group ingatlanpiaci szakértői. Idén mindössze ötven loftlakás került piacra Budapesten, ám újabb ilyen jellegű beruházások körvonalazódnak.
Magyarországon egyre kevesebb az igazán jó adottságú, beépíthető terület, s új termékek - mint például a loftlakás - bevezetése nélkül nem tartható az ingatlanpiac növekedési üteme. A vásárlók nyolc százaléka érdeklődik az ipari épületekben lévő lakások iránt - állítják az Engel-csoport ingatlanpiaci szakértői.
Ami kezdetben néhány amerikai hóbortjának tűnt, mára komoly divatirányzattá vált. Tőlünk nyugatabbra ugyanis egyre több helyen alakítanak át elhagyott gyárakat, csarnokokat loftlakássá. Budapest is ideális terep lehet a loft szerelmesei számára, lepusztult ipari épület ugyanis a Duna mindkét partján bőségesen található.
Az extravagáns luxusra egyelőre nincs tömeges kereslet. Ez érthető is, hiszen az ilyen típusú lakások egyrészt horribilis rezsivel működtethetők, négyméteres, vagy annál is nagyobb belmagasságú, óriási ablakokkal tagolt tereket kell fűteni. A magas rezsi mellet az átlagvevő számára az sem mellékes, hogy 40-100 millió forintot is elkérnek egy-egy loftért.
Az Engel Group először épít loftlakásokat Budapesten. A régi gyárépületek területén kialakított, nagy belmagasságú művészlakások alapkövét októberben rakták le a hajdani Goldberger-gyár ipari műemlékké nyilvánított területén.
A Goldberger-gyár területén a 2007 végére felépülő Sun Palace lakópark 570 lakásából 10-15 loft lesz. A hajdani textilgyár épületét nagy részben lebontják, de az eredeti homlokzati a régi borítással együtt megmarad, belül viszont teljesen új szerkezetet kap, és új falakat is építenek hozzá. A loftokat szerkezetkészen adják át, hogy a leendő tulajdonosok maximálisan a saját elképzeléseik szerint alakíthassák tovább a belső teret.
Lior Harari, az Engel magyarországi ügyvezetője nemrég bejelentette, hogy már talált olyan épületet Budapesten, amelyben újabb loftokat alakíthatnak ki - írja a Népszabadság.
Az egyre újabb és újabb különlegességekre vágyó lakásvásárlók magatartása körvonalakban mindenesetre megjósolható. Lior Harari szerint a vevőknek a hely a legfontosabb. Ez előrevetíti, hogy a belváros felértékelődése visszacsábítja az ingatlanfejlesztőket a százéves bérházakba.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.