Számlamisztika: elfoglalt bolondok és béna mamlaszok
Rendkívül pontatlanul, túl korán, illetve túl későn fizetik számláikat a világ nagyvállalatai – derül ki egy brit kutatásból. A késedelmi és az elmaradt kamat több tízmilliárd dollár veszteséget okoz. Magyarországon szinte senki sem akad, aki túl korán fizet, annál többen igyekeznek sumákolni.
A vizsgált 60 óriáscégnek mindössze a fele fizet a megfelelő időpontban, azaz sem túl korán, sem túl későn – állítja az REL Consulting Group, amely kutatást végzett a nagy multik számlakiegyenlítési szokásairól. Mintegy 30 százalékuk későn fizet, közel ötödük pedig – s ez több mint meglepő – a szükségesnél korábban. Ez a számlafizetési pontatlanság iszonyatos összegekbe kerül a cégeknek. A 60 megfigyelt vállalat tavaly 380 ezer beszállítónak összesen 84,5 milliárd dollárt fizetett ki; a REL szerint ebből mintegy 2,3 milliárd dollárt lehetett volna a számlafizetés optimalizálása révén megtakarítani.
Magyarországon arról szó sincs, hogy valamelyik vállalat túlságosan korán egyenlítené ki tartozását. De ez nem adhat okot elbizakodottságra. A fizetési késedelmek elszaporodása arról árulkodik, hogy a számlafizetési morál sokat romlott az utóbbi években. A hvg.hu által megkérdezett vállalatok többségénél nem végeznek számlafizetési optimalizációt. Viszonylag hatékonyan csak a multinacionális cégek működnek, amelyek azonban erőfölényüket kihasználva, gyakran a megszokott 30 helyett 60, sőt 90 napos kamatmentes fizetési határidőt kényszerítenek ki beszállítóikból.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.