Csődbe ment az Eurotours utazási iroda
A társaságot hivatalból törölte a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium Engedélyezési és Közigazgatási Hivatala. Jelenleg ezer ember tartózkodik külföldön az Eurotours-szal, elsősorban Görögországban, Spanyolországban, Olaszországban és Horvátországban, egy részüket a TUI hozza haza.
A tárca a törlés okáról annyit közölt: a társaságok az utazásszervező és -közvetítő tevékenységről szóló kormányrendeletben foglalt előírásokat megsértették. A határozatok csütörtöktől jogerősek.
A hivatal közleménye szerint a mai naptól újabb külföldre irányuló utak az Eurotours szervezésében nem indulnak. A külföldön tartózkodó utasok hazaszállításáról a QBE Atlasz Biztosító Rt. gondoskodik. Azok az utasok, akik még nem utaztak el, de befizették az utazásuk részvételi díját vagy a foglalót, kártérítési igényükkel szintén a QBE Atlasz Biztosító Rt.-hez fordulhatnak. Az utasok számára további információkat a QBE Atlasz Biztosító Rt. ad a 460-1400-ás telefonszámon.
Eurotours: az utazások utáni haszon lényegesen lecsökkent
Az Eurotours az MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmaz: cégcsoporthoz tartozó utazási irodák, az Eurotours Kft, az Eurotours Air Kft. és az Eurotours Busz Kft. 2004. augusztus 12-én befejezi működését, mivel fizetésképtelenné vált és felszámolási eljárást kér maga ellen. A cég magyarázata szerint az európai utazási piacon uralkodó gazdasági dekonjuktúra hatása már Magyarországon is érződik az utóbbi két évben. Ez által az utazások utáni haszon lényegesen lecsökkent, több esetben megszűnt.
Horváth Péter, az Atlasz Biztosító Rt. utazási ágazatának értékesítési igazgatója az MTI-nek elmondta: jelenleg ezer ember tartózkodik külföldön az Eurotours-szal, elsősorban Görögországban, Spanyolországban, Olaszországban és Horvátországban. A külföldön nyaralók egy részének hazautazása megoldott, a hazaútjuk ki van fizetve.
A TUI hozza haza az Eurotours utasait
A TUI Magyarország Kft. utazásszervező cég közleménye szerint a cég biztosítja a jelenleg az Eurotours-szal külföldön nyaralók hazaútját. Aszódi Eszter, a TUI értékesítési igazgatója elmondta: a TUI az Eurotours-szal közös charter-gépeket bérelt a Malévtól, ezért "kézen fekvő volt a közbelépés". Hozzátette: azokat az utasokat hozzák haza, akiknek szombaton, hétfőn, kedden és csütörtökön fejeződik be a nyaralása; ez 19-20 millió forintba kerül. A TUI megpróbálja elszállítani azokat is, akik már lefoglalták és kifizették az utat az Eurotours-nál, ám előtte még tárgyalnia kell a cég biztosítójával. A TUI sajnálatát fejezi ki azért, hogy egy olyan régi utazásszervezőről van szó, amellyel annak megvásárlásáról korábban már tárgyaltak, de az adás-vétel nem jött létre. "Nagyon sajnáljuk, ezzel a csőddel is tovább romlik a magyar utaztatási üzletág imázsa" - áll a közleményben.
MUISZ: az alacsony árszint hosszú távon nem tartható
A magyarországi utazási irodák működésében alapvető problémák nincsenek, ám a verseny következtében egyre csökkenő árak miatt a cégeknek óvatosaknak kell lenniük az utazások tervezésénél - mondta Békefi Veronika, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) alelnöke az Eurotours csődbejelentése kapcsán. Az alelnök megjegyezte, nem volt arra utaló jel, hogy az Eurotours tönkremenne, ráadásul nem a főszezon közepén. Véleménye szerint a vállalat fizetésképtelenné válásában valószínűleg közrejátszott a piacon kialakult alacsony árszint, emellett feltételezhető, hogy a cég a korábbi években adósságokat halmozott fel. Békefi rámutatott, hogy a piacon az utazási ajánlatoknál olyan alacsony árszint tapasztalható, amely hosszú távon aligha tartható.
Összeállítás az elmúlt öt évben történt hasonló esetekről
1999. június 21-én a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) felfüggesztette a Gold Griff Utazási Iroda működését, amely azonban további utakat szervezett, utasokat toborzott, de ellátásukról és hazaszállításukról nem gondoskodott. Szeptember 7-én törölték a céget a nyilvántartásból. A kárérték összességében elérte a hatmillió forintot.
2000. márciusában több utazási iroda bejelentése nyomán kiderült, hogy a Club Espana utazási iroda e néven már nem létezik - kérte önmaga törlését -, viszont a Club Espana 2000 elnevezésű társaság bejegyzése még nem történt meg. A Club azért szüntette meg önmagát, mert komoly tartozásai halmozódtak fel.
2000. szeptember 4-én a HTC Utazásszervező Kft. felszámolási eljárást kezdeményezett önmaga ellen. A BKIK azonnali hatállyal törölte a nyilvántartásból a Kft-t. A botrány miatt pénzügyileg ellehetetlenült a Jorgos Travel, amely az elmaradt utak részvételi díját nem tudta visszafizetni ügyfeleinek. (A Jorgos Travel érdekeltségébe tartozott a HTC Kft.) A Gazdasági Minisztérium 5-én a Turisztikai Célelőirányzatból 75 millió forintot juttatott a HTC külföldön rekedt utasainak hazaszállítására. Novemberben a HTC-botrányban érintett további viszonteladó, a Tan-Túra utazási iroda is csődöt jelentett, és törölték a nyilvántartásból.
2002. augusztus 27-én gazdaságossági okok miatt felfüggesztette idegenforgalmi tevékenységét a West Travel utazási iroda. Ugyanez év szeptemberében a Miskolci Bitour Utazási Kft. fizetésképtelenséget jelentett és törölték az utazási irodák névsorából.
2003. október 22-én a Cooptourist Rt. nehéz gazdasági helyzetére való tekintettel felfüggesztette irodáinak tevékenységét. 2004 júliusában elrendelték a cég felszámolását, miután nem talált külső befektetőt 200-300 millió forint költségű reorganizációjához. (MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.