2004. augusztus. 06. 11:22 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Új uniós lieblingek: Szlovákia, Lettország és Litvánia

Az unióhoz májusban csatlakozott három legnagyobb ország, Csehország, Lengyelország és Magyarország kezd veszíteni vonzerejéből a külföldi befektetők szemében a térség kisebb államaihoz képest.

A Handelsblatt német gazdasági lap ismerteti a Deka-Bank elemzését, amely megállapítja hogy Szlovénia, az egykori mintaország most a legrosszabb helyen van, feljött viszont a lista élére Szlovákia, Litvánia és Lettország. Ez a három ország szinte minden mutatót tekintve jól áll.



Szlovákia főképp azért kapott kedvező osztályzatot, mert igen alacsony a bér és magas a termelékenység, ami az országot vonzóvá teszi a munkaigényes tömegtermelés számára.



A tanulmányban Közép-Kelet-Európa jelenlegi és jövőbeli EU-tagjainak gazdasági helyzetét elemezték száz nappal az EU-bővítés után 18 gazdasági mutató alapján, elsősorban a német vállalatok szemszögéből. A cél az volt, hogy a térségben terjeszkedni kívánó vállalatoknak segítséget adjanak a lehetséges helyszín kiválasztásánál.



Mint Dietmar Hornung, a Deka-Bank kelet-európai szakértője elmondta, a jogbiztonság növekedésének köszönhetően a kisebb cégek is érdeklődnek a térség iránt.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.