2004. augusztus. 06. 11:22 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Új uniós lieblingek: Szlovákia, Lettország és Litvánia

Az unióhoz májusban csatlakozott három legnagyobb ország, Csehország, Lengyelország és Magyarország kezd veszíteni vonzerejéből a külföldi befektetők szemében a térség kisebb államaihoz képest.

A Handelsblatt német gazdasági lap ismerteti a Deka-Bank elemzését, amely megállapítja hogy Szlovénia, az egykori mintaország most a legrosszabb helyen van, feljött viszont a lista élére Szlovákia, Litvánia és Lettország. Ez a három ország szinte minden mutatót tekintve jól áll.



Szlovákia főképp azért kapott kedvező osztályzatot, mert igen alacsony a bér és magas a termelékenység, ami az országot vonzóvá teszi a munkaigényes tömegtermelés számára.



A tanulmányban Közép-Kelet-Európa jelenlegi és jövőbeli EU-tagjainak gazdasági helyzetét elemezték száz nappal az EU-bővítés után 18 gazdasági mutató alapján, elsősorban a német vállalatok szemszögéből. A cél az volt, hogy a térségben terjeszkedni kívánó vállalatoknak segítséget adjanak a lehetséges helyszín kiválasztásánál.



Mint Dietmar Hornung, a Deka-Bank kelet-európai szakértője elmondta, a jogbiztonság növekedésének köszönhetően a kisebb cégek is érdeklődnek a térség iránt.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.