Bezárnák a Jukoszt, estek a Mol-papírok
A Jukosz szétverése folytatódik: az orosz kormány megtiltotta az olaj eladását a haláltusáját vívó cégnek. Az amúgy is tartalékok nélküli világpiacon 1 dollárral drágult, és 43 dollárra szökött a hordónkénti olajár. Magyarországon a Mol-papírok árfolyamának csökkenése gyengítette a tőzsdét.
Közben az olaj hordónkénti világpiaci ára 43 dollárra szökött. Oroszország Szaúd-Arábia után a második legnagyobb termelő, a Jukosz pedig az orosz termelés egyötödét szolgáltatta eddig.
Úgy tűnik, a végéhez közeledik Hodorkovszkij és Putyin drámája. A bebörtönzött Jukosz elnök-tulajdonost, Hodorkovszkijt adócsalással, sikkasztással, szédelgéssel vádolják, hívei viszont az orosz elnököt teszik felelőssé, amiért bosszúhadjáratot vezet és ellehetetleníti az üzletembert. Egyes vélemények szerint azért, mert korábban ellenzéki politikai pártokat finanszírozott és támadta a kormány olajvezeték építési terveit.
A Mol részvények szerdán 2,24 százalékkal, 8300 forintra estek. A Jukosz volt a Mol legfontosabb oroszországi partnere, és fő olajszállítója. Főként ennek köszönhetően a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 85,39 pontos csökkenéssel 11522,25 ponton zárt szerdán; az előző napi záró értékhez képest ez 0,74 százalékos gyengülés.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.