AIDS-fórum: francia-amerikai ellentét a generikus gyógyszerek ügyében
Zsarolás az a módszer, amellyel az Egyesült Államok ráveszi a fejlődő országokat, kereskedelmi előnyök fejében mondjanak le az olcsó utángyártott (generikus) AIDS-gyógyszerek előállításáról - jelentette ki a francia delegáció a bangkoki AIDS-konferencia keddi ülésén.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a szegény országokban hatmillió embernek van szüksége antiretrovirális kezelésre, de csak 5 százalékuk jut hozzá. A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) rendelkezései szerint a fejlődő országoknak egészségügyi válságok idején módjukban áll figyelmen kívül hagyni a külföldi szabadalmakat, és a többnyire Nyugaton készült drága gyógyszerek saját másolatait gyártani. Minden WTO-tag, köztük az Egyesült Államok is aláírta az erről szóló záradékot.
Az Egyesült Államokat azonban semmi sem akadályozza meg abban, hogy - gyógyszeriparának óriásvállalatait védve - szabadalmi korlátozásokat érvényesítsen azokban a kétoldalú egyezményekben, amelyekről számos országgal - így a tanácskozásnak otthont adó Thaifölddel is - tárgyal. Egy név nélkül nyilatkozó amerikai tisztviselő "nonszensznek" nevezte a francia állításokat, és hangsúlyozta, hogy az említett kereskedelmi egyezmények összhangban vannak a WTO szabályaival. A konferencia hétfői napján a belgiumi központú Orvosok Határok Nélkül szervezet arra biztatta Thaiföldet, hogy álljon a sarkára az Egyesült Államokkal folytatott szabadkereskedelmi tárgyalásain, és ne engedjen az olcsó generikus gyógyszerek előállításához fűződő jogából.
Kofi Annan ENSZ-főtitkár a BBC-nek adott interjújában kedden hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak ugyanolyan elszántsággal kell vezetnie a küzdelmet az AIDS ellen, mint ahogy a terrorizmus és tömegpusztító fegyverek elleni harcot pénzeli.
Kína képviselője a világértekezlet keddi ülésnapján elismerte az AIDS erőteljes jelenlétét "az ország egyes területein és bizonyos népességcsoportokban". Ez a tény ráébresztette a kínai kormányt az AIDS pusztító hatásának súlyosságára - jelentette ki Vang Lung-tö egészségügyi miniszterhelyettes, aki azt is hozzátette: tudatában vannak annak, hogy Kína hatékony intézkedéseket kell hozzon az AIDS gyors terjedésének meggátolására. Kínát - Indiával és Oroszországgal együtt - azok közé az Afrikán kívüli országok közé sorolják, amelyeket a leginkább fenyeget az AIDS veszélye.
A konferencia keddi ülésén haragos tüntetők szakították félbe a Pfizer amerikai gyógyszeripari óriáscég elnökének beszédét. A holttesteket formázó fekete zsákokkal az ülésterembe benyomuló, mintegy száz tüntető azt vetette Hank McKinnell szemére, hogy cége a szabadalmi jogokhoz való ragaszkodással életmentő gyógyszereket tagad meg AIDS-betegektől. A Pfizer-főnök szerint azonban a szabadalmi védelem nélkül semmi sem ösztönözné a kutatókat új gyógyszerek kifejlesztésére. (MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.