Magyar infláció: derűlátó JP Morgan, borúlátó Dresdner
Eltérően tekintenek a kedden esedékes júniusi magyarországi inflációs adatsor elé a nagy londoni befektetési házak, abban azonban megegyeznek, hogy a számok nem lesznek jobbak a májusiaknál.
A júniusi átfogó 12 havi fogyasztói infláció valószínűleg a májusi 7,6 százalékon, "vagy ahhoz közel" maradt ezután már csökkenés kezdődik az éves adatokban, és az év végére 6,3 százalékos 12 havi infláció várható – vélekedik sokkal derűlátóbban a JP Morgan. A második félévre jósolt inflációs lassulás zömét a hatóságilag szabályozott árakban jelentkező bázishatások okozzák, de a negyedik negyedévben már az élelmiszerárak is inflációcsökkentő hatást gyakorolnak majd, bár az EU-bővítést követően - főleg a cukor és a hús drágulása miatt - még gyorsították a drágulási ütemet. Távolabbra tekintve az ipari termelékenység gyors javulása, és a háztartási fogyasztás növekedésének lassulása ellensúlyozni fogja az alapszintű inflációs nyomásokat, és 2005-ben már az inflációs ütem markánsabb csökkenésével lehet számolni - írták a cég elemzői. A ház az általa várt 2004. decemberi 11,00 százalékos MNB-alapkamat után 2005. júniusra 10,00, szeptemberre 9,50, decemberre 9,00 százalékos alapkamatot valószínűsít.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.