Melyik elnökjelölté az amerikaiak zsebe?
Az amerikai elnökválasztás egyik kulcstémája a gazdaság helyzete. A meggyőző gazdasági növekedés a jelenlegi elnök, a munkahelyek számának lassú növekedése és a magas egészségügyi, oktatási költségek a kihívó Kerry pozícióit erősítik.
Ennek ellenére nehéz eldönteni, hogy az amerikai választókat Bush elnöknek sikerül-e majd jobban meggyőznie - többek között azzal, hogy minden lehetséges alkalommal hangsúlyozza a gazdaság gyors növekedését -, avagy kihívójának, John Kerrynek, aki kampányában az egyre magasabb egészségbiztosítási és oktatási költségek, valamint az elbocsátások miatt rosszabbul fizetett munkákat elfogadni kénytelen középosztály problémáira fókuszál.
2003 augusztusa óta az amerikai gazdaság 1,5 millió új állást teremtett, az ezt megelőző 29 hónapban azonban 2,7 millió munkahely veszett el a recesszió miatt - így Bush még mindig 1,2 millióval kevesebb munkahelyről számolhat be választóinak, mint elődje. Elemzők szerint azonban a következő hat hónapban átlagosan 200 ezer új állás jön létre, így az 5,6 százalékon beragadt munkanélküliség 5,3 százalékra csökkenhet, az infláció pedig az olajárak mérséklődésének folytatódásával 3,1 százalékon maradhat. Ez az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed-et csak mérsékelt kamatemelésekre ösztönözné, ami az 1984-es 7,2 százalékos GDP növekedés óta az egyik legjobb évet ígérné az amerikai gazdaságnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.