Fizetésképtelen a Jukosz, jöhet a visszaállamosítás
A csőd szélén álló Jukosz orosz olajcég hétfőn elismerte, hogy a vállalatnak egymilliárd dollárt hitelező Socité Generale és a Citigroup nemfizetőnek tartja. Egy másik hitel fejében pedig az orosz állam szeretné visszaállamosítani Hodorkovszkij részvénypakettjét.
A Jukosz jelezte, hogy más hitelezőktől egyelőre nem kapott ilyen értesítést - jegyezte meg az Eho Moszkvi rádió, az Interfax hírügynökségre hivatkozva. Egy másik, 1,6 milliárd dolláros hitelt a Menatep Holding garantál, amelyen keresztül a privatizációs és adócsalásért a vádlottak padjára ültetett Mihail Hodorkovszkij és partnerei ellenőrzik a Jukosz-t.
A teljes számlazár folytán a Jukosz nem folytathat pénzügyi tevékenységet, így nem köthet bel- és külföldi olajszállítási szerződéseket, nem vásárolhat javakat és szolgáltatásokat. Az olajcég nem adhat el vagyont, nem végezhet részvényműveleteket, nem bocsáthat ki új részvényeket, és nem adhatja el a Szibnyeftben még meglévő pakettjét adóhátralékának kiegyenlítésére. A Jukosz közölte, hogy termelését a folyózámlazár öt napon belül megbéníthatja, és nemteljesítővé válhat külföldi hitelezőivel szemben.
A kormány eddig válasz nélkül hagyta a Jukosz tárgyalási javaslatait, bár jelezte, hogy Alekszej Kudrin pénzügyminiszter a minap kapcsolatba lépett a Jukosz hitelezőivel, kérve őket, hogy ne nyilvánítsák törlesztésmulasztóvá a céget. Kudrin megnyugtatta a hitelezőket, hogy a Jukosz adósságát át fogják ütemezni, de hozzátette: a Menatepnek biztosítékként az állam rendelkezésére kell bocsátania részvényeit (beleértve a szavazati jogokat) az adóhátralék törlesztésének tartamára. Ez a gyakorlatban a Menatep ellenőrző hányadának az államra való átruházásával, vagyis a Jukosz átmeneti visszaállamosításával érne fel. Ha az adóhatóság 2002-re és 2003-ra vonatkozó hátralékokat is számonkér a Jukosz-on, akkor annak tartozása tízmilliárd dollárra hízhat, ami már felér a Menatep részesedésével.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.