Kilenc hónapra fagyaszthatják be a gyógyszerárakat
Az Országgyűlés hétfői döntése alapján a kormány a gyógyszerpiac átmeneti zavarainak elhárítása vagy a gyógyszerpiac egyensúlyának fenntartása érdekében legfeljebb kilenc hónapra fagyaszthatná be egyes gyógyszerek árát.
A Bőhm András (SZDSZ) és Szabó Lajos (MSZP) által benyújtott előterjesztés az egyéves befagyasztás kilenc hónapra csökkentése mellett úgy módosul, hogy a hatályos szerződésekben szereplő árnál csak akkor lehet magasabb a gyógyszer ára, ha ahhoz az egészségügyi miniszter kérelem alapján hozzájárul.
A változtatás részletezi a hozzájárulás feltételeit: eszerint a gyógyszernek az adott betegség kizárólagos kezelésére szolgáló készítménynek kell lennie, illetve a gyártónak bizonyítania kell, hogy a gyógyszer előállításának költsége magasabb a befagyasztás esetén érvényes legmagasabb árnál.
Bőhm András, az Alkotmánybíróság határozatára utalva, kijelentette: 23 nap áll azok rendelkezésére, akik tenni akarnak "a gyógyszerárak elszabadulása ellen". Hangsúlyozta: a medicinák esetében azért kell beavatkozni az árak megállapításába, mert a beteg rákényszerül a termékek megvásárlására.
Az árak megállapításáról szóló törvény gyógyszerárakkal kapcsolatos módosításának tárgyalására a kormány azt követően kezdeményezett rendkívüli országgyűlési ülést, hogy az Alkotmánybíróság az alaptörvénybe ütközőnek nyilvánította a gyógyszerárak befagyasztásával összefüggő kormányrendeletet, mert a kabinet anélkül rendelkezett a befagyasztásról, hogy annak együttes törvényi feltételei fennálltak volna. A testület a megsemmisített rendelkezések hatályvesztésének időpontját 2004. június 30-ában határozta meg. (MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.