2004. március. 25. 15:03 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Kín(a), Celladam, Ferencváros

Mivel csütörtökig sem történt pénzügyi teljesítés a Celladam-csoport részéről, az FTC felbontotta a tavaly év végén kötött szponzori szerződést – olvasható a Magyar Távirati Iroda közleményében. Vajon van-e ebben az országban futballbarát, akit meglepett e hír?

A Ferencvárosi Torna Club rendkívüli elnökségi ülésén felbontotta a Celladam-csoporttal kötött szponzori szerződést, miután a cég az utolsó fizetési határidőig sem utalta át a klub számlájára a támogatás első, 300 millió forintos részletét. Sokan azonban már a szerződés novemberi aláírásakor nagy összegű fogadásokat kötöttek volna arra, hogy Kovács Ádám, a Celladam tulajdonosa sohasem fogja kifizetni a beígért milliárdokat.

Egy régi – valamikor a rendszerváltás hajnalán keletkezett – interjújában Kovács Ádám a magyar vállalkozói világ valóban emblematikus – kudarcot, tekintélyt és megalkuvást nem ismerő – figurája úgy nyilatkozott a daganatok elleni Celladam nevű készítményről, hogy a hivatalokkal folytatott harcában nem látja a dolgok végét: Celladam lesz vagy Ádám a cellában. Nos, Celladam lett.

A vállalkozó most új – hírek szerint Vitacell nevű – életelixírét kívánta volna a Fradi szolgálatába állítani, amazt meg a Vitacellébe. A jelenlegi állapot szerint ez a terv nem jött össze.

Korábban arról is lehetett hallani, hogy Kovács nem a Vitacellre, hanem törpe bioerőművek országos hálózatára kívánja alapozni a Ferencvárossal megkötött üzletet. De ezt a fonalat a sajtó és a jelek szerint Kovács is elejtette.

A Celladam-csoport főnöke amúgy zseniális feltaláló hírében áll. Találmányaiból hatalmas jövedelemre tett szert, a befolyó pénzeket pedig az emberiséget szolgáló projektjeire – például a Celladam fejlesztésére – fordította.

Kovács Ádám azonban nem csak idealista, hanem éles észjárású üzletember is. Máskülönben nem volna lehetséges, hogy a kereskedelmi jogaitól többségében már megfosztott – ezek a volt klubtulajdonos Fotex-vezér, Várszegi Gábor érdekeltségében maradtak – Ferencvárosba komolyabb pénzeket kívánt volna befektetni. Kovács jól mérte fel, hogy a Fradi mellett, a Magyar Labdarúgó Liga ellenében megjelenni olyan figyelmet hoz a számára, mint talán semmi más. Azt is jól ítélte meg, hogy a sajtó hónapokig kíváncsiskodni fog arról: miből fizeti majd az FTC-nek a szponzorpénzt. Így aztán bőven volt alkalma piacra kerülő termékeiről beszélni.

Még azzal is számolt, hogy lesznek irigyei is, sőt talán ez is a stratégia része lehetett. Már a Ligával való csetepatéban is célozgatott erre, a fizetési késlekedéseknél pedig kijelentette, hogy vannak, akinek nem érdeke, hogy rendben elinduljanak a dolgai (például a Vitacell gyártására létrehozott nyíregyházi üzem termelni kezdjen), s támogathassa a Ferencvárost.

Furulyás János, az FTC elnöke még az utolsó pillanatban is kiállt Kovács Ádám mellett, mondván: Kovács becsületes ember. Ebben az esetben szóba sem jöhet, hogy a Celladam főnöke egy jól kitervelt blöff-kampányt adott volna el a Fradinak és a fél országnak. Nem erősíti esete azt a közszájon forgó tételt sem, hogy Magyarországon sokkal többen akarnak élni a fociból, mint a fociért. Ezzel szemben a rákellenes készítmény – amelyet a hírek szerint még a SARS-vírus elleni küzdelemben is bevetettek a Távol-Keleten – karrierjéhez hasonlóan egyszer talán a Vitacell is Kínából indul világhódító útjára.

De akkor a Fradinak már késő lesz (hiszen éppen most bontotta fel a szponzori szerződést), mert a Vitacell logója akkor már meglehet, hogy a Kouan Peking mezét díszíti majd, s a Vítacell feliratú szalaggal átpántolt Jüan-kötegektől csak úgy dagad majd a kínai menedzserek bukszája.

Amíg azonban ez a szép álom valóra válik, már csak arra kellene választ kapnunk, mi lesz azzal a 300 millió forint névértékű Celladam részvénycsomaggal, amelyet Kovács Ádám a Fradinál hagyott minden esetre. Talán az elnökségi tagok, ha már bankókötegeket nem látnak a reménybeli szponzortól, a gazdagság illúzióját fenntartandó, ezeket dugják a farzsebükbe.
zöldhasú
Hirdetés