Amerika bepanaszolja Kínát mikrocsip-exportjának akadályozása miatt
A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) azt szeretné, ha bevonása előtt az Egyesült Államok tárgyalásos úton próbálná megoldani kereskedelmi vitáját Kínával.
Az Egyesült Államok már régóta aggódik a vele szemben fennálló hatalmas kínai kereskedelmi többlet és a kínai exportot még inkább ösztönző alulértékelt jüan miatt. A WTO ellenben úgy látja: Kína gyorsan növekvő gazdasági ereje nem feltétlenül kell, hogy problémát jelentsen kereskedelmi partnerei számára. Szupacsaj Panicspakdi korábban úgy fogalmazott: „a kereskedelem nem nullszaldós játék". Kína nem csupán nagy exportőr, de nagy importőr is, gazdasága korszerűsítéséhez berendezésekre, technológiára és nyersanyagra van szüksége külföldről, milliárdos nagyságrendben.
Az elmúlt két évtizedben a kínai gazdaság növekedési üteme átlagosan évi 10 százalék volt, a külkereskedelem ezalatt átlagosan 14 százalékkal bővült évente. Most, több mint két évvel WTO-csatlakozása után, Kína már a világ egyik legnagyobb kereskedelmi tényezője az Egyesült Államok, az EU és Japán után.
(MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.