2004. március. 16. 18:11 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

A brit számvevőszék kritizálja a Beagle 2 szondát

A Beagle 2 Mars-szondát tervező tudósok, amikor állami támogatásért folyamodtak, nem hívták fel a figyelmet arra, hogy a kutatási projekt meghiúsulásának viszonylag nagy a kockázata – állítja a brit számvevőszék.

A brit kormány több mint 40 millió dollárt költött a brit szondára, amelyet december közepén lőtt fel egy hordozórakéta, és az lett volna a feladata, hogy hat hónapot töltsön a vörös bolygón. Az első európai Mars-szonda ezalatt az idő alatt az élet nyomai után kutatott volna az égitesten, ahol csápjaival sziklákból és a talajból vett volna mintákat, majd azokat elemezte volna.



A Beagle 2 azonban a landolás után többé nem adott hírt magáról. Tudósok azt feltételezik, hogy a kicsiny űrjármű a landolás közben megsérült, a Mars légköre ugyanis kevésbé volt sűrű, mint amire a tervezők számítottak – tudósított a CNN.



A brit Nemzeti Számvevő Iroda szerint már a Beagle 2 építésének kezdetekor felfedezték azt a lehetséges problémát, hogy a Mars szondát landoláskor védő légzsákok nem lesznek elég hatékonyak a becsapódás pillanatában. Amikor azonban a szondát építő brit kutatók az állami támogatásra pályáztak, csak a potenciális előnyökre hívták fel a figyelmet, a bukás veszélyéről hallgattak – írja Sir John Bourn, fő-számvevő jelentése.



A Beagle 2 nyolcvanmillió dolláros költsége amúgy is messze túllépte az eredetileg tervezett 49 millió dolláros keretet. A brit számvevőszék az elmarasztalás mellett meg is dicsérte a Mars-szonda építőit, akik komoly szolgálatot tettek a brit űrkutatásnak azzal, hogy miniatürizált robotokat és műszereket fejlesztettek ki.



A Beagle 2-t építő Colin Pillinger professzor, máris terveket sző a Beagle 2 feltámasztására. 2007-ben újabb, több szondából álló Mars-jármű flottát szeretne feljuttatni a vörös égitestre. Az új projekthez pedig máris gyűjti a támogatásokat és a szponzorokat.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.