A brit számvevőszék kritizálja a Beagle 2 szondát
A Beagle 2 Mars-szondát tervező tudósok, amikor állami támogatásért folyamodtak, nem hívták fel a figyelmet arra, hogy a kutatási projekt meghiúsulásának viszonylag nagy a kockázata – állítja a brit számvevőszék.
A Beagle 2 azonban a landolás után többé nem adott hírt magáról. Tudósok azt feltételezik, hogy a kicsiny űrjármű a landolás közben megsérült, a Mars légköre ugyanis kevésbé volt sűrű, mint amire a tervezők számítottak – tudósított a CNN.
A brit Nemzeti Számvevő Iroda szerint már a Beagle 2 építésének kezdetekor felfedezték azt a lehetséges problémát, hogy a Mars szondát landoláskor védő légzsákok nem lesznek elég hatékonyak a becsapódás pillanatában. Amikor azonban a szondát építő brit kutatók az állami támogatásra pályáztak, csak a potenciális előnyökre hívták fel a figyelmet, a bukás veszélyéről hallgattak – írja Sir John Bourn, fő-számvevő jelentése.
A Beagle 2 nyolcvanmillió dolláros költsége amúgy is messze túllépte az eredetileg tervezett 49 millió dolláros keretet. A brit számvevőszék az elmarasztalás mellett meg is dicsérte a Mars-szonda építőit, akik komoly szolgálatot tettek a brit űrkutatásnak azzal, hogy miniatürizált robotokat és műszereket fejlesztettek ki.
A Beagle 2-t építő Colin Pillinger professzor, máris terveket sző a Beagle 2 feltámasztására. 2007-ben újabb, több szondából álló Mars-jármű flottát szeretne feljuttatni a vörös égitestre. Az új projekthez pedig máris gyűjti a támogatásokat és a szponzorokat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.