Szlovénia után Románia is védővámot vetne ki a magyar húsra
A román sertéstenyésztők és húsipari érdekképviseletek félnek a magyar élősertés- és sertéshús-export megnövelt állami támogatásától - írta a román sajtó csütörtökön.
Ez nagyon nehéz helyzetbe sodorhatja a különben is súlyos gondokkal küzdő román sertéstenyésztőket és a sertéshús-feldolgozó ágazatot - vélik a lapban megszólaltatott ágazati érdekképviseleti szervezetek vezetői. Hiszen a magyar sertéshús körülbelül kilónként 31 ezer lejes áron érkezik Romániába, miközben a román sertéstenyésztők termelési költségei elérik a 41 ezer lejt (azaz egy eurót) is kilónként - magyarázták az illetékes érdekképviseletek vezetői.
A román földművelési tárca illetékesei szerint, bár egyelőre hetenként csak 20-30 tonna sertéshús érkezik a román piacra Magyarországról, a minisztérium figyelemmel kíséri a fejleményeket, és ha a helyzet úgy kívánja, az érdekeltek véleményének figyelembe vételével és a román külkereskedelmi szervekkel együtt meghozza a szükséges döntéseket. De egyelőre nem jelent különösebb fenyegetést Magyarország és a hasonló támogatáshoz folyamodó Csehország döntése - mondták a román minisztériumi illetékesek.
Ezzel szemben a román húsipari szövetség egyik vezetője nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy szükség esetén Románia esetleg védővám bevezetéséhez folyamodik, ha Magyarországról túl nagy mennyiségű államilag szubvencionált sertéshús érkezne a román piacra - olvasható az idézett román lapban.
Magyarország szerdán tiltakozó levelet küldött Szlovéniának a magyar élősertésre és sertéshúsra bevezetett importilleték ügyében - közölte a Külügyminisztérium. A közlemény szerint Major István külgazdasági helyettes államtitkár a Szlovénia által 2004. február 14-i hatállyal a magyar élősertésre és sertéshúsra bevezetett importilleték ügyében levelet intézett Renata Vitez szlovén gazdasági minisztériumi államtitkárhoz.
Major felhívta a figyelmet arra, hogy a szlovén intézkedés tartalma bevezetési módja ellentétes a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) és a Közép-európai Szabadkereskedelmi Megállapodás (CEFTA) vonatkozó rendelkezésével. "A magyar hatóságok elvárják, hogy a szlovén kormány a rendelkezést haladéktalanul vonja vissza" - áll a közleményben.
A Külügyminisztérium tiltakozó levelét a ljubljanai magyar nagykövetség ideiglenes ügyvivője szerdán nyújtotta át a szlovén gazdasági minisztériumban. Szlovén részről a magyar érvelést nem vitatták és ígéretet tettek a probléma sürgős felülvizsgálatára, amely elősegíti a megoldást. (MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.