2004. február. 05. 10:36 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Románia: az EU vizsgálatot indít a Bechtel szerződése miatt

A vizsgálatot Günther Verheugen bővítési biztos kezdeményezte, miután romániai EU-diplomaták aggodalmukat fejezték ki az autópályaépítési szerződés átláthatóságával kapcsolatban.

A román kormány a Financial Times (FT) szerint pályázat nélkül ítélte oda a Bukaresttől nyugati irányba épülő 450 kilométeres autópálya megépítésére vonatkozó 2,5 milliárd dollár értékű megbízást. A munkát a lap szerint az Egyesült Államokhoz közismerten erős politkai szálakkal kötődő Bechtel csoport kapta.



Egyes Romániában dolgozó EU-diplomaták szerint a szerződés átláthatósága közbeszerzési eljárás és pályázat híján erősen megkérdőjelezhető. Az FT szerint az EU haragját emelett az is kiváltotta, hogy az amerikaiak által építendő román autópálya hamarabb készülhet el, mint az EU-val már korábban tervezett Bukarest-Budapest autópálya. Az európai diplomaták szerint ugyanis kétséges, hogy a nem túl bő költségvetési forrásokkal rendelkező román állam két autópályát is építene egymás után nyugat felé.



A román közlekedési minisztérium szerint a Bechtel-féle autópálya megépítése prioritás, de a kormány elkötelezett maradt az EU-val közösen építendő autópálya terve mellett. Egy, az FT által idézett bukaresti diplomata szerint a Bechtel-szerződés politikai okok miatt jött létre, és veszélyt jelenthet Románia 2007-es EU-csatlakozására is. Brüsszel máris jelezte, hogy az átláthatóság hiánya és az azzal járó korrupció az EU-tagság feltételeként szabott piacgazdaság szabályaival nem egyeztethető össze.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.