Tovább romlott a külkereskedelmi mérleg augusztusban
Az idei év első nyolc hónapjában és a teljes külkereskedelmi hiány 3,368 milliárd euróra rúgott - hozta nyilvánosságra a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.
A becsléssel kiegészített, forintban számolt adatok szerint az idén az első nyolc hónapban az export 1,6 százalékkal, az import 6,7 százalékkal növekedett. A volumenindexek alapján a kivitel 4 százalékkal, a behozatal pedig 9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A külkereskedelmi termékforgalom augusztusi hiánya 510 millió euró volt, szemben a tavaly azonos időszaki 213 millió euróval.
Az eddig feldolgozott adatok alapján a kivitel 60 százalékát kitevő gépek és szállítóeszközök forgalma ebben az időszakban 4 százalékkal nőtt. A feldolgozott termékek kivitele 6 százalékkal csökkent, amiben jelentős szerepe van a bázishatásnak. Egy évvel korábban ugyanis a forgalomban még szerepelt az azóta megszüntetett, nagy értéket képviselő videojáték-előállítás.
Valamennyi árufőcsoport behozatalának forintértéke nőtt. Az import több mint felét kitevő gépek és szállítóeszközök forgalma - a kivitelhez hasonlóan - 4 százalékkal bővült. Az árufőcsoportba tartozó termékek közül jelentősen bővült a mobiltelefonok, a személygépkocsik, valamint az ipari termelést szolgáló gépek importja, míg a villamos gépek, készülékek és műszerek importértéke nem érte el az előző évi szintet. A feldolgozott termékek importja 8 százalékkal emelkedett, elsősorban a gyógyszerek és a fémtermékek növekvő forgalma következtében. Az energiahordozók behozatala értékben 14 százalékkal bővült: a behozott mennyiség átlagosan 11 százalékkal, míg a forintárszint közel 3 százalékkal nőtt. (MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.