2010. december. 02. 08:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. december. 02. 08:33 Hazai gazdaság

Kikészíthetik az adóterhek a belvárosi szállodákat

Az V. kerület valószínűleg drasztikus építményadó-emelésse sújtja a belvárosi szállodákat, ráadásul januártól saját kézbe veszi az idegenforgalmi adó kivetését - számol be a Népszabadság.

Az amúgy is válságban lévő belvárosi szállodákkal fizettetné meg az eddigi idegenforgalmi fejlesztéseinke egy részét az V. kerület. A Népszabadság szerint erre enged következtetni a Belváros önkormányzatánakjövő évi költségvetési koncepciója, amelyik két jelentős tételből tenne szert több százmillió forintos többletvbevételre. Egy felől drasztikus, 10-25 százalékos építményadó-emelést helyez kilátásba, nagyobb mértékben a szállodáknál. Másfelől januártól - élve a helyi adókról szóló törvénymódosítás adta újbóli lehetőségel - maga vetné ki és maga maximalizálná az idegenforgalmi adót (ifa) 3-ról 4 százalékra - írja a lap.

A Magyar Szállodaszövetséget még nem értesítette terveiről Belváros-Lipótváros önkormányzata. A kerület a Népszabadságnak azt a tájékoztatást adta, hogy a polgármester vagy illetékes helyettese december 10-15. között szeretne tárgyalóasztalhoz ülni a szakmai szervezettel. Ám Rogán Antal polgármester szerint, mivel Budapest jelentősebb szállodái a kerületben vannak, az idegenforgalom komoly többletterhet ró a városrészre. Ezért indokolt, hogy az ifát maguk vessék ki és helyben tartsák az abból befolyó összeget.

A szállodaszövetség elnöke, Erdei János a Népszabadságnak elmondta: a budapesti hotelipar forgalmát, bevételeit tekintve már most komoly lemaradásban van Bécshez, Prágához képest, de saját 2006-os eredményeihez képest is. Ezért az adóteher növelése "egy újabb késdöfés lenne a haldoklóba" - fogalmazott.

A november 18-án elfogadott adómértékek még változhatnak, függően a tárgyalásoktól - írja a lap.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.