2010. november. 11. 15:31 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 11. 15:23 Hazai gazdaság

Az MSZP szeretné, hogy a férfiak is nyugdíjba mehessenek 40 év után

A szocialisták ugyan támogatják a kormány azon döntését, hogy nyugdíjba vonulhat minden, 40 év munkaviszonnyal rendelkező nő. Az MSZP ugyanakkor azt szorgalmazza, hogy teremtsék meg ezt a lehetőséget a férfiak számára is.

Török Zsolt, az MSZP szóvivője csütörtöki sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: kíváncsi rá, hogy ez a bejelentés kommunikációs trükk-e, ugyanis a "nemzeti átverés kormánya" csak munkaviszonyról beszél, szolgálati viszonyról nem. Utóbbiba viszont beleszámít a szakképzési idő és a felsőoktatásban eltöltött bizonyos időszak is.

A kormány által bejelentett duális szakképzési rendszerrel kapcsolatban hangsúlyozta: ennek alapjait az korábbi MSZP-kormány rakta le azzal a céllal, hogy kiegyensúlyozza a gyakorlati és az elméleti képzés arányát. Véleménye szerint, ha az a cél, hogy a szakmunka visszanyerje a becsületét, akkor megfelelő szintű minimálbér-emelésre van szükség és - a foglalkoztatás bővítése érdekében - járulékcsökkentésre.

Luxusautók és telefonok

Szavai szerint az is fontos lenne, hogy a kormányzat ne rabolja ki az alkalmazottakat, ne vegye el a magán-nyugdíjpénztári megtakarításaikat és ne sarcolja meg őket járulékemeléssel.

A szóvivő emlékeztetett arra: eközben nőtt a miniszterek, államtitkárok száma, akik az új adórendszernek köszönhetően jövőre többet keresnek majd és van pénz arra is, hogy őket luxusautókkal és telefonokkal lássák el. Felidézte: az MSZP nyugdíjvédelmi népszavazást kezdeményezett és november 27-én nagyrendezvényt tart a kormány eddigi tevékenysége miatt.

A kormányszóvivő csütörtökön jelentette be: a kormány úgy döntött, 2011-től kedvezményes nyugdíjba vonulhat minden olyan nő, aki 40 év munkaviszonnyal rendelkezik. A munkaviszonyba beleszámít a gyermekneveléssel töltött időszak, de a képzési idő nem.

Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár a kormányszóvivői tájékoztatón közölte, hogy várhatóan 2012-ben vezetik be Magyarországon a duális szakképzést, de kísérleti jelleggel már 2011 szeptemberétől élhet a német szakképzési rendszer. A duális képzés lényege - magyarázta Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár, hogy három év lesz a szakképzés ideje, és már az első évben - akkor még tanműhelyben - nagyobb hangsúlyt kap a gyakorlati oktatás. A változtatás célja, hogy a piacképes tudást szerezzenek a diákok a szakmunkásképzőkben és "visszaállítsák a kétkezi munka becsületét".

zöldhasú
Hirdetés