Gasztro -t- 2015. december. 29. 17:40

A drónok és a szerencsehozó szőlő

Gazdagság, boldogság és szerencse vár az újesztendőben azokra, akik szilveszterkor az éjféli óraütések ütemére 12 szem szőlőt megesznek.

 

Legalábbis Spanyolországban és egy sor latin-amerikai államban mágikus erőt tulajdonítanak a szőlőszemeknek. A spanyoloknál a szőlőnek a karácsonyi ünnepi asztalon is helye van, újévkor pedig szerencsehozó gyümölcsnek számít. Amint közeledik az éjfél, az óraütésekkel egy ütemben 12 szem szőlőt dugnak a szájukba.  Hogy honnan ered a körülbelül száz esztendeje kialakult rituálé, azt nem lehet pontosan tudni, egyes források szerint francia, míg más nézetek alapján német nemesi eredetű. Mostanra már Mexikóban, Bolíviában, Venezuelában, Ecuadorban, Peruban, Kolumbiában és Costa Ricán is elterjedt szokás lett. A madridi Puerta del Sol-nál minden évben hatalmas tömeg várja a toronyóra utolsó 12 gongütését, miközben igyekszik mindenki időben megenni a magával vitt 12 szem szőlőt. 

eyeonspain.com

     

Nem csoda, hogy év vége felé a szokásosnál is nagyobb a keletje a szőlőnek.  A megnövekedett év végi keresletből azonban nemcsak a szőlősgazdák és az árusok, hanem a tolvajok is profitálni kívánnak. Idén a spanyol szőlőbirtokosok sok helyen, drónokkal váltották fel a szőlőcsőszöket. Robotrepülőgépek őrzik az újévet köszöntő, a tradíciók szerint mágikus erővel bíró szőlőszemeket is.

drones-mx.com

 

Például az ország dél-keleti részén található Alicante régióban is drónokkal  védi a noveldai rendőrség a kiterjedt – több mint ezerhektáros – szőlőbirtokokat. A robotrepülőgépekre szerelt hőkamerákkal időben érzékelik az idegen járműveket, személyeket, s hatékonyan tudnak fellépni ellenük. Így "találkozik" a szőlőkben a 21. század és egy évszázados tradicíó az újév küszöbén.

 

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.