Az angolszász kultúra a Valentin-nap mellett a Halloween-t is a nyakunkba zúdította. Lelkesen faragjuk a töklámpásokat, rémisztgetjük egymást maskarákban és legfőképpen eszünk. Lehetőleg valami tököset. Nem mintha nekünk ehhez különösebb ürügy kellene.
A sült tök, és főleg a sütőtökből készített krémleves amúgyis is megszokott őszi-téli ételünk. Legfeljebb manapság fuzionáljuk keleti fűszerekkel, cifrázzuk globális hozzávalókkal a tökös fogásokat.
Most például egy remek sörkorcsolyát készítettünk belőle. De nem sörisszáknak, sőt gyerekeknek is nyugodtan kínálhatjuk, ha szeretik a kicsit sósabb, pikánsabb ízeket.
A dolog roppant egyszerű, ezúttal nem is méricskéljük, dekázzuk a hozzávalókat. Beszerezzük a sütőtököt, feldaraboljuk és sütés előtt enyhén megsózzuk, kevés olívaolajjal megcsöppentgetjük. Húsevő ragadozók nyugodtan tűzdeljék meg egy kis hasaalja szalonnával, meghálálja. Forró sütőben puhára sütjük.
A megsütött tökdarabokat héjuktól megfosztva mixerbe adagoljuk tejszínnel és/vagy tejföllel meg kevés zöldség alaplével. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és lágy krémet készítünk belőle. A padlizsánkrémhez, zakuszkához hasonlóan pirítóssal fogyasztjuk.
Nem is annyira meglepő átváltozása az ízes holminak, ha főtt krumplival és valamivel hosszabb zöldség alaplével turmixoljuk össze. Mehet a lábosba, és pár perces összemelegítés után máris tálalhatjuk tartalmas krémlevesként. Tálaláskor pici tökmagolajjal locsolva és pirított tökmaggal meghintve kínáljuk.
És milyen sört igyunk a sütőkös tunkolni, kenegetni, eszegetni, kanalazni valónk mellé? A német tradicionális sörfőzés egyik fellegvára Bamberg városa, ahol, a középkori hagyományoknak megfelelően, bükkfán és tölgyfán füstölik meg a malátát, így a helyi füstös sörnek, a Rauchbiernek lesz egy kellemes füstölt sonkás illata a gazdag malátás édesség mellett. A 19. századtól, az ipari forradalom térnyerése után, már nem füst fölött, hanem forró levegővel szárították meg a malátát, de korábban minden sörnek többé-kevésbé füstös illata és íze volt a hagyományos malátázási eljárás miatt. Hasonlóan megosztó íz-élmény ez, mint a fenyőfa tüze fölött szárított kínai tea, a Lapsang Souchong élvezete. Elsőre – főleg az illat - kicsit bizarrnak tűnik, de ha valaki ráérzett az ízére, akkor nagy rajongóvá válik.
Az egyik legnépszerűbb bambergi sörkészítő-műhely a Heller sörfőzde. Sörük, az Aecht Schlenkerla Rauchbier Märzen gazdag karamell-malátás édessége jól harmonizál a sütőtökkel, és a komlós-füstös kenyérhéjasan kesernyés ízek pedig remek kontrasztot adnak az élményhez. Sokan azt gondolnák, hogy füstölt ízű ételek kellenek egy ilyen sör mellé, de két füstös íz csak összeveszne és szétesne a harmónia. A sütőtök-krém enyhe fanyarsága, édessége és textúrája, kisimítja, lágyítja a füst karakteres ízeit, és csodás élményt ad a sörrel fogyasztva. Persze „belesebb” barátainknak odakészíthetünk egy adag pirított bacont is, amivel a tökmag mellett megszórhatják a levest. Vagy ha a füstös búzasört, a kicsit fanyarabb Rauch-Weizent választjuk akkor egy kevés zöldborssal és beletört szardiníával is pikánsabbá tehetjük a sütőtök-krémet.