Gasztro Vásárhelyi István 2015. június. 02. 14:33

Kánikulában király: Cider- koktélok

A cider a britek, a franciák, a belgák, az amerikaiak nagy kedvence. De ne kérdezzük tőlük, hogy ez bor vagy sör, mert mindegyik mást fog mondani. Mindenesetre jó ideje már nálunk is nagyon népszerű ital.

Ahogy kúszik felfele a hőmérő higanyszála, úgy érdemes belemerülni a ciderek és koktélok hűsítő világába. De akkor mi is ez? Van igazsága az elcsépelt mondásnak, hogy ismétlés a tudás anyja, mert már mi sem először futunk neki, de most vegyük át újra.

theguardien.uk

Almabornak is szokták fordítani, hiszen az almák kipréselt levéből készül, de a préselés után kétszeres erjesztésen megy végbe, amit sokszor még palackos erjesztés is követ. Így – kétségtelen - a feldolgozás sokban hasonlít a sörkészítéshez is. A német Apfelschaumweinnak (pezsgő almabor) hívja, ami már jóval közelebb visz a valósághoz. A cider (vagy francia földön cidre) speciális almafajtákból készül.  Sajnos, büszkeségünk a szép, magyar napon érett, szabolcsi alma nem igazán alkalmas valódi jó minőségű cider készítésére. Korábban magyar földön is népszerű volt az alma – és más gyümölcsök - hasonló jellegű feldolgozása, és az elkészült ital neve is – tán nem véletlenül – hasonló volt: csiger vagy csügör. Erről Szathmáry Károly: Régi magyar szeszes italok és szeszipari műszavak c. munkájában így ír: „Az igazi csiger almából és körtéből készül. Legjobb a fanyar alma. Úgy készítették, hogy az almát pár hétre a szabad levegőn rakásba hányták. Azután szétzúzták és fasajtóban szalma között kisajtolták. A mustot hordóba szűrték, ahol elerjedt. A seprőről többször lefejtették.”  

Főleg angol és amerikai területen találkozhatunk cider-koktélokkal, melyeknek az egyik típusa az almához klasszikusan párosított fűszereket használja, így a fahéj, vanília, juharszirup, tejszín, és persze a whiskey meg a rum is gyakran szerepel az összetevők között. Klasszikus változatok a fűszeres forralt bor-szerű forralt ciderek, melyeket cukorral és naranccsal puncsos tálban, vagy tejszínhabbal és fahéjas vaníliával kehelyben szervíroznak (ezekről majd évszakfordultával szólunk).

Ilyen tájt a hűsítő koktélok kapnak főszerepet, melyeket Sangriával, rummal, cseresznyével, whiskey-vel, gyümölcsdarabokkal és sok jéggel kínálnak. Az egyik izgalmasabb változat a Pom Pomme – mely a gránátalma (pomegranate) és alma (pomme) szavakról kapta a nevét. Gránátalma juice-gyömbér likőr-cider-almabrandy 2-2-2-1 arányú keveréke. Vannak tequila-s cider koktélok, például a Margarita és a cider keveréke, de az egyik különlegesség a Sazerac és a cider házassága. A Sazerac egy speciális New Orleans-i koktél, melynek alapanyagai közt hagyományosan a konyak vagy whisky mellett abszint vagy más ánizsos likőr és kevés valamilyen gyógynövényes bitter aperitif szerepel. Ezt az alapot dobják fel a ciderrel, kevés cukorsziruppal, citrommal és jéggel.

A nálunk immáron minden szupermarketben kapható ciderek általában minőségben  elmaradnak egy francia vagy egy angol hordóban, palackban érlelt nemesebb Cidertől, és sok hozzáadott édesítőszert tartalmaznak. Azonban, akár más premix parti-italok, igenis alkalmasak a koktélklasszikusok újraértelmezéséhez. Mi is kínálunk két olyan koktélt, amelyikkel egy kicsit árnyaltuk az eredetik „butácska” édeskés ízvilágát.

V.I.

Somersby Fusion 

1 dl Somersby Pear Cider (a tömegtermeléssel terjedő népszerűsége után lett a körtéből készült ital neve, hasonlóan készül, mint az alma alapú, eredeti elnevezése Perry)

1 öntet (kb. 5 ml) Unicum Next

1/2 kicsi mandarin kifacsart leve

A Pear Cidert koktélospohárba jégkockákra töltjük és óvatosan a tetejére öntjük az Unikum Nextet, majd ráfacsarjuk a mandarinlevet.

Somersby Troika

1 dl Somersby Apple Cider

0,5 dl tonik

0,2 cl vodka

1/2 lime kifacsart leve

Collins pohárba (a hosszú italok – long drink – klasszikus, magas falú pohara)  jégre töltjük a vodkát és a limejuicet, majd felöntjük a tonikkal és az Apple Ciderrel.

Megjegyzés: Érdemes kipróbálni  a cidert önmaga valójában is, cukor és egyéb ízesítések nélkül.

 

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.