Gasztro hvg.hu 2014. augusztus. 25. 11:52

Elmondták, miért veszélyes az energiaital

Az energiaital nem pótolja az energiát, viszont vízhajtó hatása kiszáradást okozhat, alkohollal még veszélyesebb, hosszú távú hatása pedig ismeretlen – közölte a Semmelweis Egyetem kardiológus szakorvosa.

Az energiaitalok veszélyeire hívta fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem honlapján a klinika szívgyógyász szakorvosa, Maurovich Horvat Pál. Az energiaital magas koffeintartalma miatt vízhajtó hatású, így ha valaki sportolás közben, napozáskor vagy alkohollal együtt fogyasztja, rosszullétet, kiszáradást, sőt ájulást is okozhat, akinek pedig rejtett szívproblémája van, annál már egyetlen doboznyi elfogyasztása hirtelen szívleállást idézhet elő – figyelmeztet az adjunktus, hozzátéve, hogy az energiaitalok hosszú távú hatása még ismeretlen, de függőséget okoz.

Az orvos arra figyelmeztet, hogy  koffeintartalmú energiaital nagymértékben megemeli a vérnyomást és a pulzusszámot, emellett szívdobogás érzést, a centrális idegrendszerben pedig stimulációt okoz, de szívritmuszavart is előidézhet, és akinek veleszületett szívrendellenessége van, akár egyetlen doboznyi energiaital olyan ritmuszavart generálhat, ami akár végzetes is lehet.

Az energiaitalok a vesét és a májat is megterhelik, vízhajtó hatásuk miatt kiszáradást okozhatnak. Óriási a veszélye, ha az energiaitalt alkohollal együtt fogyasztják, hiszen mindkettő dehidratál, ezért ilyenkor az alkohol mérgező hatása is sokkal erőteljesebben jelentkezik, ami akár halálos kimenetelű lehet – mondja a szakorvos, arra is figyelmeztetve, hogy az energiaitalok fogyasztása nem váltja ki az alvást, mindössze pár óra plusz energiát adnak, ám ezt követően még intenzívebb kimerültséget idéznek elő.

hvg.hu
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.