Gasztro hvg.hu 2014. június. 16. 17:03

Veszélyben az egészsége, ha megmossa a nyers csirkehúst

Ha a nyers csirkehúst megmossuk, nagyobb eséllyel betegedhetünk meg – legalábbis ezt állítja egy friss kutatás. A konyhákban bevett szokás kockázataira figyelmeztet a brit egészségügyi szervezet, mivel felmérések szerint az előzetes tisztítás a közvélekedéssel ellentétben nemhogy csökkenti, hanem növeli egyes baktériumok elterjedésének esélyét.

A brit népegészségügyi szervezet, a Food Standards Agency (FSA) kutatói szerint az embereket le kell szoktatni arról, hogy főzés előtt megmossák a nyers csirkehúst. A tisztítás során nagyobb eséllyel terjednek át az emberi bőrre, a konyhai eszközökre, vagy az öltözékre a főleg hasmenéses tüneteket okozó Campylobacter baktériumcsalád különböző fajtái – írja a The Guardian.

A Campylobacter fertőzések a gyomor- és bélrendszert, illetve a vért támadják meg. A fertőzés leggyakoribb formája a gyomor-bélhurut, mely szennyezett víz ivása, elégtelenül megfőzött szárnyas- vagy egyéb állati hús fogyasztása, illetve fertőzött állatokkal való kapcsolat útján kapható meg. Enyhébb formájában hasmenést, súlyosabb esetekben azonban ízületi gyulladást is okozhat, sőt az idegrendszert is megtámadhatja.

biobarlang.hu

Az FSA most kampányt indított, hogy a konyhában ügyködőket a szárnyas tisztításának veszélyeire figyelmeztesse. A szakértők arra biztatják a  szakácsokat és háziasszonyokat, hogy a csirkehús előkészítése során sűrűn és alaposan mossanak kezet, magát a húst azonban ne tisztítsák meg vízzel, a húst pedig alaposan főzzék meg. A kampány azért is fontos, mert a megvizsgált konyhák kétötödében teljesen természetes módja a hús előkészítésének az előzetes mosás.

A brit szervezet vezérigazgatója szerint a baktérium rengeteg problémát okoz világszerte, nemcsak egészségügyi, hanem gazdasági szempontból is, mivel a fertőzések miatt sokan esnek ki a munkából.

Egy biztos, szoknunk kell a gondolatot, hogy mosatlan húst tegyünk a fazékba. S csöppet se csodálkozzunk, ha idő múltával a brit kutatók újabb, meglehet, mindennek pont az ellenkezőjével állnak majd elő. Hogyan is volt az a régi mondás / bizonyos Rajkintól, ha valakinek még mond ez a név valamit /: "Valami van, de nem az igazi"...

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.