Gasztro hvg.hu 2014. február. 26. 18:11

Egyház és bor

Közel 100 részvevő, 48 különféle bor a Kárpát-medencéből, szakmai előadások, hagyományteremtés - erről szólt a legutóbbi hétvége Sárospatakon.

S most már ilyen is van: BORUM - azaz Kárpát-medencei Református Borászok Fóruma. A február 22-23-iki, rendezvényt, amelyen ott voltak Felvidék, Kárpátalja, Partium, Erdély, Vajdaság, Muravidék és Burgenland borászai, szakemberei és borbarátai, Bölcskei Gusztáv püspök, a Magyar Református Egyház Zsinatának lelkészi elnőke nyitotta meg.

A két nap alatt a borbemutatók mellett több szakmai előadásra is sor került. Többek között Takács Előd egyetemi tanár taglalta a Biblia és a bor közötti párhuzamokat, és olyan evidens kérdéseket vitattak meg a részvevők, mint: mit tehet az egyház a borászokért, mit tehetnek a borászok az egyházért, hogyan csatlakozik az illetékes szaktárca.

Sajgó pincészet, Tolcsva
Facebook

A rendezvény keretében Kárpát-medencei borok versenyére is sor került, amelyre 4 ország 49 bora nevezett. Közülük három kiérdemelte " A Magyar Református Szeretetszolgálat Bora 2014" címet: Tokaji Hárslevelű késői szüret 2011 - Sajgó Krisztina, Tolcsva; Tokaji Hárslevelű 2011 -ifj. Hörcsik Richárd, Sárospatak és Tokaji Száraz Szamorodni 2003 - Sajgó Gábor, Tolcsva.

A versenyben arany minősítést kapott vörös kategóriában a Tiszteletes Bora 2011 - Móricz Árpád, Bácskossuthfalva; a fehérek közül a Rajnai Rizling 2013 - Paskó László, Cegléd. Nagyarannyal jutalmazták a Tokaji Aszú 1999-et - dr. Bodnár Sándor, Sátoraljaújhely. 

 A szervező Magyar Református Szeretetszolgálat kuratóriumi elnőke, Pál Sándor elmondta:" Egyháztáji program keretein belül szervezett fórumesemény volt ez, melyet hagyományteremtő céllal indítottunk útjára. Az egész Kárpát-medencéből vártunk borászokat Sárospatakra, ahol a szakmai előadásokon túl igyekeztünk összehozni a termelőket intézményekkel, magánszemélyekkel is". 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.