Gasztro -t- 2013. december. 05. 17:31

Hol süti a Mikulás a kenyeret?

Ha hiszik, ha nem, Szent Miklósnak igenis van saját péksége, de még a teret is, ahol 1802 óta működik, az ő sütödéjéről nevezték el.

Spanyolország harmadik legnagyobb városának, Valenciának legrégebbi kézműves péksége és cukrászműhelye hivatalosan „csak” 211 éves, ám helytörténeti feljegyzések szerint a helyén már 1692-ben is sütöde működött. A firmája szerint: Horno - Pasteleria. Ám a bejárata feletti szép, jellegzetes mozaikcsempés cégtábla hirdeti a kis pékség igazi nevét: San Nicolas, azaz Szent Miklós.  

Cantino Marina

A Mikulás süti itt a kenyereket, a sós pékárukat, pereceket, fánkokat, a kelt tésztából sodort szirupos rudacskát, a fartont és - állítólag a városban legjobb - tőkehalas, húspástétomos táskákat. Legalább ilyenkor higgyük el… Ha másért nem, hát azért, mert a vevők - és a helyi sajtó - szerint az apró pékség még a kemencéből kikerülő legfrissebb pékáruknál is nagyobb melegséget, szívélyességet áraszt. Ezek után az sem meglepő, hogy róla nevezték el a teret is, ahol található: Plaza del Horno de San Nicolás, vagyis Szent Miklós Sütödéje tér.

  

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.