A moszkvai adminisztráció annak ellenére, hogy a 2013-as év Oroszországban hivatalosan az orosz-holland barátság éve, eléggé barátságtalan lépéseket tervez Hollandiával szemben. Nem kizárva egy esetleges kereskedelmi embargót sem.
A Kreml döntéshozói már más országok jobb belátásra bírása érdekében is alkalmaztak kereskedelmi szankciót. Legutóbb például az orosz fogyasztók által igen kedvelt litván tejet és tejtermékeket érintette, ami az újabb hírek szerint a hús- és halárura is kiterjedhet. De ugyanez ismert a grúz konyak, a moldáviai bor, a lengyel húsáruk, az ukrán és belorusz csokoládé esetében is.
Hogy mitől lett büdös most éppen a holland sajt? Az elmúlt hetekben érezhető feszültséget váltott ki a két ország kapcsolatában, hogy az orosz hatóságok holland felségjelű hajón tartóztatták le a Barents-tengeri olajfúrások ellen tiltakozó Greenpeace-aktivistákat, akik ellen kalózkodás és más bűncselekmények – a hajón talált kábítószer-származékok miatt – is vádat akarnak emelni. Vica versa – orosz sajtóforrásokból ismert –, hágai lakásán október 6-án rendőri kényszerintézkedést alkalmaztak egy orosz követségi tanácsossal szemben. Az ügyben még vizsgálat folyik, a sürgetés ellenére sem adtak ki tájékoztatást az esetről a hollandok. A diplomáciai csörte Oroszország és Hollandia között könnyen átválthat a Benelux országgal szembeni kereskedelmi korlátozásba, ez főként a tejtermékekre és különféle növényekre, akár még a tulipánra is kiterjedhet.
Így aztán igazán nem csoda, hogy a holland tej és tejtermékekkel, köztük a híres sajtokkal szemben is az orosz élelmiszer-felügyelet minőségi kifogásairól szivárogtak ki hírek. A holland tej „hirtelen megromlott” írja a newsru.com orosz hírportál. Bár a hivatalos termékaudit csak a napokban várható, a szakértők valószínűnek tartják, hogy a jelenleg Hollandiából élelmiszert importáló 71 vállalkozás korlátozások alá esik majd. S kitörhet a 21. századi orosz-holland sajtháború, akár mondvacsinált állat-egészségügyi és higéniai kifogások miatt.