Bár a sörvilág zászlóshajójának még mindig Csehország számít, a "fedélzeten" időnként megkongatják a vészharangot, miszerint évek óta folyamatosan csökken az egy főre eső sörfogyasztás. Az ország apraja-nagyját összevéve nem is isznak már többet, mint 144 litert fejenként. Ezt is egyre inkább kicsiben és a kicsiktől szeretik.
"Információink szerint az év végére 200-ra emelkedik a minisörgyárak száma. Korábban úgy véltük, hogy 250 körül megáll a növekedés, de ma azt gondoljuk, hogy néhány éven belül legalább 300-ra nő a kis sörgyárak száma. Ez hagyomány, hiszen a múltban szinte minden faluban, városban volt egy helyi sörgyár" – mutatott rá Surán. Jelenleg a minisörgyárakban főzik az évi cseh sörtermelés valamivel több mint egy százalékát. "Várható, hogy elérjük a két százalékot. Azzal, hogy nálunk is olyan teret nyernének a minisörgyárak, mint az Egyesült Államokban, nem számolunk" – jelentette ki az elnök. Utalt rá, a 2500 kis sörfőzde az Egyesült Államokban a sörpiac mintegy 10 százalékát fedi le. A kicsiben főzött sör drágábban értékesíthető, mint a nagy sörgyárak terméke, ezért gazdaságilag kifizetődő a vállalkozás. Erre a nagy sörgyárak is rájöttek, s például a világ legnagyobb üzemének, az Anheuser-Busch-nak több minisörgyára is van. Természetesen a kisüzemi sörök ára Csehországban is magasabb, mint a nagy sörgyárakéi. "Nyilvánvaló, hogy a kézzel varrott cipőnek drágábbnak kell lennie a géppel varrott terméknél" – jegyezte meg Surán.
Hogy miért pont a cipős hasonlat jutott eszébe, arra lenne egy tippünk – fogadást azért ne kössenek rá –, talán a patinás cseh márka, a Bata cipő kopogott a tudatalattijában. Tény, hogy nem kell lejárni a cipőnk sarkát, ha csak a nagy kedvenc, Prága mikrofőzdéi után kutatunk. Van belőlük már 18. A legismertebb az U Medvidku emeletén működik, ahol Csehország egyik legerősebb, 12,5 %-os alkoholtartalmú sörét főzik.
A hatályos cseh szabályozás szerint egyébként az a sörgyár számít minisörgyárnak, amely maximum 10 ezer hektoliter sört főz évente. Eddig a határig a sörgyárak kedvezményesen adóznak. Termékeik iránt egyre nagyobb a kereslet, a főzetek 90 százalékát vendéglőkben, kocsmákban csapolják, és mindössze 10 százalékot palackoznak. Nincs is ezen mit csodálkozni, hiszen a hagyománytisztelő cseheknek a sör a csapról az igazi, még ha a kapacitásuk csökken is. S még ha azt is állitják a statisztikák, hogy újabban a palackost preferálják , gyanítjuk, a számok mögött ott a csehországi turizmus is.