Egyes ételeket azért szeretünk, mert kevés hozzávaló felhasználásával készülnek, másokat azért, mert sok alapanyagot lehet bennük variálni. Ízlés és idő dolga. Egyben mindannyian egyetértünk: jó, ha az előkészületekkel és a főzéssel eltöltött idő nem haladja meg az elfogyasztás várható időtartamának kétszeresét. Egyszerűbben szólva racionális arányban áll a befektetett munka és az élvezetek. Az egy tálban készíthető ételek pont ilyenek. Nagy előnyük még, hogy rendszerint keveset kell mosogatni utánuk (kivéve a hagyományos rakott kelt) és hogy jól melegíthetőek. Erre a hétvégére két tökéletes egytálételt ajánlunk.
Szombat
Töltött kel
Hozzávalók / 2 személyre, 2 napra/
1 kisebb fej kelkáposzta – 200 Ft
30 deka darált sertéshús – 350 Ft
8 db csirkeszárny – 350 Ft
1 szikkadt zsömle – 40 Ft
1 dl tej az áztatáshoz – 20 Ft
1 tojás – 50 Ft
1 póréhagyma – 100 Ft
fél kiló sárgarépa – 150 Ft
2 dl tejföl 150 Ft
5 deka reszelt sajt 100 Ft
5-6 evőkanál olaj
2 gerezd fokhagyma
só, bors, őrölt kömény, pirospaprika
Hagyományos fasírtmasszát készítünk a darált húsból és a tejbe áztatott zsemléből. Hagyjuk állni egy fél órát, addig elbíbelődünk a káposztával. A nagyon sötétzöld leveleket szedjük le róla és dobjuk ki (vagy komposztáljuk), mert keserűek. A többit is szépen bontsuk le egyenként, és amikor már csak egy citromnyi káposzta marad, akkor abbahagyhatjuk.
A levelek közül válogassunk ki annyi szép, nagyjából egyforma méretűt, amennyi gombócot akarunk csinálni. Ezeket a leveleket dobjuk lobogó, sós vízbe, és főzzük 2 percig. Utána szűrjük le és itassuk le a levelekről a vizet. Ha nem szeretjük a vastag ereket, éles késsel karcsúsíthatjuk. A fasírtmasszát egyenletesen halmozzuk a levelekre és kezdjük el göngyölni, mint a bejglit, a végeit pedig tűrjük be, hogy szabályos kis zsákok legyenek belőlük.
Kivajazott, prézlivel szórt tűzálló tálba vagy tepsibe sorakoztatjuk, ha lehet, katonásan egymás mellé. A maradék káposztaleveleket vágjuk ujjnyi laskákra, és kevés olajon sóval, borssal, köménnyel ízesítve addig pároljuk, míg össze nem esnek kicsit. Keverjük össze a tejföllel, és az egészet egyengessük a töltelékekre.
Előmelegített sütőben süssük fél óráig fólia alatt, majd vegyük anélkül. Utoljára szórjuk meg egy kis reszelt sajttal,és még addig pirítsuk, míg aranysárga lesz a teteje, és csak kevés lé rotyog alatta. Ha jénaiban készül, ideális esetben azt is láthatjuk, milyen gyönyörű színűre sül az oldala.
Vasárnap
Csirkeszárny póréval és répával
Csirkeszárny, póréhagyma és répa. Nem is kell más, csak egy kis olaj meg fűszerek ízlés szerint. Ja, és a római tál! Mert az agyagedényt nem helyettesíthetjük sem jénaival, sem fóliával letakart tepsivel. A római tál ugyanis lélegzik. Kiengedi a fölösleges gőzt, előbb megfőzi-puhítja az ételt, aztán megsüti. Nekünk csak annyi a dolgunk, hogy a hozzávalókat szépen elrendezzük, betegyük a sütőbe, és két óra múlva kivegyük a belül példásan puha és kívül ropogós ételt.
A szárnyakat sózzuk, borsozzuk, aki szereti, még egyebekkel is megszórhatja (majoránnával, rozmaringgal). A répákat vágjuk körülbelül egycentis karikákra, semmiképpen nem vékonyabbra, a pórét fél centisre. Ugyanazokkal a fűszerekkel hintsük meg, mint a húst, és 1-2 kanál olívaolajjal összekeverve szórjuk a tálba. A húsdarabokat is kenjük meg leheletnyi olajjal, amihez a só-bors mellett 1 db tört fokhagymát adunk, és rendezzük a zöldségre. Tegyük rá a tál tetejét és feléje se nézzünk két óráig,persze ilyenkor a sütő alacsonyabb hőmérsékleten,180 – max. 200 fokon működik, és ne felejtsük el előzőleg beáztatni az agyagtálat,hogy megszívják magukat a pórusai nedvességgel. Akkor leplezzük le, és ha még nem elég piros a csirkebőr (ez a tál szárazanyag-tartalmától függ) fedő nélkül is pirítsuk.
Tipp: Ha van fogás, amit nem érdemes kis adagba elkészíteni, ez az. Ha a feltüntetett mennyiség dupláját vesszük, az plusz 600 forint,de akkor még hétfőn is lesz ebédünk vagy vacsoránk. A mikrózást kifejezetten szereti… letakarva. Erről, ha mikrózunk, sose feledkezzünk meg, különben kiszárad az étel.